"Bir lokma kırk paraya, diğer bir lokma on kuruşa... Ağıza girmeden ve boğazdan geçtikten sonra birdirler. Yalnız birkaç saniye ağızda bir fark var. Müfettiş ve kapıcı olan kuvve-i zâikayı taltif ve memnun etmek için..." izahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Pahalı olan baklava ile nispeten ucuz olan peynir, ağıza girmeden önce ve boğazdan geçtikten sonra eşittirler, birdirler.

İkisi arasındaki tek fark bir iki dakikalık damak tadıdır. Baklava peynire göre daha lezizdir, ama daha pahalıdır. Oysa peynir baklavaya göre hem daha sağlıklı hem daha besleyici hem de daha ucuzdur.

Şimdi sadece damak tadını düşünerek, yani sırf kapıcı olan tat alma duyusunu memnun etmek ve şımartmak için beş liradan otuz liraya çıkmak bütçeyi sarsacağı ve insanı geçim noktasından zora sokacağı için israf oluyor.

Dini yaşamanın önündeki en büyük engellerden birisi geçim meşgalesidir. İnsanlar geçime kendilerini öyle bir kaptırmışlar ki, sanki bu dünyaya sadece geçim temin etmek amacı ile gelmişler. Geçimi şiddetlendiren şey ise, insanların yalancı, pahalı ve gereksiz ihtiyaçlarıdır.

Lüksü ve gereksiz alışkanlıkları karşılamak için insan mecburen haddinden fazla geçime yöneliyor, asıl vazifesi olan iman ve ibadeti ihmal ediyor. İman ve ibadeti ihmal ettiren her türlü uğraşı, alışkanlık ve tüketim israftır, israf da haramdır.

Kişi meşru daireden kazanıyor, ibadetleri ihmal etmiyor, toplumun genel iaşesinin çok üstüne çıkmıyor ise, lezzetleri şükür için takip edebilir. İnsanlar aç biilaç durumda iken, keyif ve lezzet peşinde koşmak mümine yakışmaz.

Çok insanlar yalancı, pahalı ve gereksiz ihtiyaçlar yüzünden harama giriyor, hatta şeref ve haysiyetini bile satıyorlar. İsraf direkt ya da dolaylı bir şekilde insanın şeref ve haysiyetini tüketir.

Hırsızlık, rüşvet, tefecilik, yolsuzluk, kumar, şans oyunları gibi haram şeyler, hep lüks ve israf içinde yaşama arzusunun bir yansıması bir tetikleyicisidir. Oysa bu haramlar insanı dünyada şerefsiz ahirette ise cehenneme kömür eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...