"Her ne ise, bu hamur çok su götürür. Kısa kesip, yalnız, hakikî kardeşlerimin içinde sırr-ı ihlâsı ve samimî ittifakı kuvvetleştirecek iki misal söyleyeceğim." İki misal arasındaki fark nedir, tek örnek yeterli olmaz mıydı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Her ne ise, bu hamur çok su götürür. Kısa kesip, yalnız, hakikî kardeşlerimin içinde sırr-ı ihlâsı ve samimî ittifakı kuvvetleştirecek iki misal söyleyeceğim..."(1)

Üstad Hazretlerinin de ifade ettiği gibi, mesele ciddi ve hassas olmasından, ne kadar temsil getirilse israf sayılmaz. Zira bütün Kur’an ve iman hizmetinin temeli ve esası ihlas ve uhuvvettir. Bu ikisinde bir arıza olursa Kur’an ve iman hizmeti akim kalır, devam etmez.

Müminlerin de en zayıf ve hassas damarı ihlas ve uhuvvet olmasından dolayı, ne kadar temsil ve nasihat verilse az sayılır. Bu sebeple Üstad Hazretleri hem ihlas ve uhuvveti tekit ve teyit etmek için hem de Nur talebelerinin tefekkürüne ve idrakine kapı açmak için bu iki misali söylüyor. Belagatta tekit ve teyit için tekrar makbuldür, meseleye bu zaviyeden bakmak gerekir.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...