"Her zînazar, gözüyle, yerden tâ Neptün seyyaresine kadar bir saniyede çıkar. Her zîilim, aklıyla kozmoğrafya kanunlarına binip yıldızların tâ arkasına bir dakikada gider. Her zîkalb ve kâmil velî, seyr ü sülûk ile, Arştan ve daire-i esmâ.." Örnekle izah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Teleskop ile göğe baktığımızda; göz bir anda, bizden çok uzak olan Neptün’e ulaşır. Normalde oraya cismen gitmeye kalksak yüz yılda gidemeyiz. Ama nurani ve latif olan göz, görme özelliği ile bir anda Neptün’e ulaşabiliyor.

Bir astronomi alimi, astronomi ilminin kurallarını ve aklını vesile ederek, kısa bir zamanda bütün uzayı fikren gezebilir. Akıl ve göz latif duygular oldukları için, cismin hantal yapısından ve kayıtlarından azade ve özgürdürler. Cismen yüz yılda kat edilemeyecek yolları; akıl ve göz kısa bir zaman diliminde kat edebiliyorlar. Burada asıl vurgulanan husus; bir şey letafet kesp ettikçe, maddi kayıtlardan o nispette azade ve özgür oluyorlar demektir.

Hele ki insan; ibadet ve iman ile ruhaniyet derecesine ulaşmış ise, maddi ve cismani bütün kayıtlar ortadan kalkar. Adeta mazi ile müstakbel, hazır zaman hükmüne geçer. Bu yüzden "ruhun derece-i hayatı çok geniş ve kayıtlardan azade" denilmiştir. Tam nuraniyet kazanan Peygamber Efendimizin (asm) mübarek bedeni, bir anda miraca gidip gelmiş ve yüzlerce yılda bitirilemeyecek manevi seyahati bir an-ı seyyalade yapıp gelmiştir.

Bu ince ve latif hakikatleri akla yaklaştırmak için bazı örnekler verelim:

Mesela, insanın bedeni cismani ve maddi olduğu için, Türkiye'den Çin’e gitmesi müddet ve zaman ister; ama insandaki hayal ve fikir duyguları, nurani ya da ona yakın bir latife olduğu için, bir anda zamansız gider gelir. Çin insanın bedeni için çok uzak iken, hayal ve fikir için gayet derecede yakındır. Hem uzak hem yakın tabirlerini de bu kapsamda değerlendirebiliriz.

Örnekleri zaten Üstad Hazretleri vermiş, örneğe örnek vermek uygun düşmüyor. Bu yüzden biz konunun özüne odaklanmaya çalışmalı, örnekleri de buna bir vesile edinmeliyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Hatta Şeyh-i Geylânî (ks) ve İmâm-ı Rabbânî (ks) gibi bazı zâtların ihbârât-ı sâdıkaları ile, bir dakikada Arş’a kadar urûc-u rûhânîleri oluyor. bu nasıl oluyor açıklarmısnız.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yusuf123321

İmam Rabbani, Mektubat'ında söylüyor bunları.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Sorulan sorandan daha iyi bilmiyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
üstad konuyu teyit için bunu örnek veriyor bilinmeyen birşey miracın bilinmesi için nasıl örnek olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Kaziye-i makbule nevinden deliller bunlar. Böyle büyük evliyalar bir şey üzerinde ittifak ediyorsa bundan bigane kalmak olmaz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...