Hizmette yaşıt olanların birbirine "abi/ağabey" diye hitap etmeleri ne kadar doğrudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanların birbirini sevmesi ve sayması, önce imanın, sonra edep ve ahlakın neticesidir. Bu sebeple büyüklerimize karşı saygı ve sevgi çerçevesinde hitap etmek, önemli bir ahlaktır.

Emsaline, yani yaşıtlarına nasıl hitap edilmesi gerektiğine gelince, ismi ile hitap etmesinde bir sakınca yoktur; lakin sevgi ve saygıyı artıracak şekilde hitap edilmesi güzel ve müstahsendir. Her iki taraf da bunu saygı ile karşılamak gerekir. Yani yaşıtlarına ismi ile hitap etmek normal bir davranışken, "ağabey" demesinde de yadırganacak bir husus yoktur; bilakis daha güzel ve daha olumlu bir yaklaşımdır. Yalnız yaşıtlarına ağabey demiyor, diye kişiyi kınamak doğru bir davranış değildir.

Nitekim şu âyetin mealine bakalım:

"(Ey müminler!) Peygamber'i, kendi aranızda birbirinizi çağırır gibi çağırmayın..."(Nur, 24/63)

Bu âyetin sarih ve zahir manasının dışında, remzi ve işari olarak insanların da birbirlerine tazim ve hürmet içinde hitap etmesini emrediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami
Çok Abiler gördüm değil yaşıtlarına, yaşça büyük oldukları halde kendinden küçüklere bile abi diyorlardı. Tabi bu onların tevazusundan, Nur talebelerine olan iştiyak ve sevgisinden kaynaklanıyor. Bunun fıtri olması lazım yoksa zorlamayla tasannu suretine döner. Fakat yeni kardeşlere bir çok adabı öğretmek gerektiği küçüklerine, büyüklerine ve yaşıtlarına hitap etmesini de öğretmek gerekiyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
şefkat
bne kendimde hizmette benden küçük ihvanlara abi diyorum.bu uhuvetimizi pekiştirir.kardeşde fani olmanın fenefil ihvan düsturunun bir geerği olsa gerek
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...