"Hodkâm ellerde servetin inhisarına vesile olan riba kapları, bankaları seddir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şu dâhiye-i dehyânın tek bir devası var. O da hurmet-i ribâdır ve faizin bütün vesailini hayat-ı içtimaiyeden ref etmektir. Hodgâm ellerde servetin inhisarına vesile olan ribâ kapları, bankaları seddir. Evet, bu kaplarla servet ve temellük kalil adamlarda toplanır. Bu iki düsturla tevzi edilmezse gasp edilecektir." (İşârât)

Faiz (riba), sermayenin bencil ellerde toplanmasını sağlayan kötü bir araçtır. Faizin kurumsallaştığı ve organize olduğu en iyi alan da bankalardır. Bankalar faiz işleminden vazgeçmediği müddetçe bu böyle olmaya devam edecektir.

İslam, iktisadi ve içtimai açıdan tehlikeli olan bu durumu önlemek için yani sermayenin bencil ellerde toplanmasını engellemek adına faizi, dolayısıyla da bankaları men etmiştir. Emek-sermaye çatışmasının temelinde de faiz bulunmaktadır.

Faiz sermayenin bencil ellerde toplanmasına vesile olduğu gibi, toplumsal adaletsizliğin ve eşitsizliğinin de oluşmasına vesile oluyor. Hâl böyle olunca fakir tabakada zenginlere karşı bir kin ve intikam duygusu oluşuyor ve bu kin ve intikam hissi sınıf çatışmasını netice veriyor. Kapitalizm ve komünizm kavgası bunun en somut örneğidir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- "Vücub-u zekât ve hurmet-i ribâ, karz-ı hasen şerâit-i sulhiyedir. Şu ribâ taşını altından çeksen, şu zâlim medeniyet kasrı çökecektir." İzah eder misiniz?

- "İslâmiyet’te en büyük kebire olan ribayı vesailiyle ilga etmektir." Burada neden şirk değil de riba deniliyor, bilgi verir misiniz?

- "Ribânın kap ve kapıları olan bankaların nef’i, beşerin fenası olan gâvurlara ve onların en zalimlerine ve bunların en sefihlerinedir. Âlem-i İslâma zararı mutlaktır…" Devamıyla izah eder misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin

Faizcilik sisteminin nasıl işlediğini bilmiyorum.

Bu sistemde bencillik nasıl işliyor. 

Bankalar, yatırdığın paraya belli oranda para ekliyor. Hatta maalesef helal kazanç onların eklediği ücrete yetişemiyor. Bu haram kazançta fakir kesmin ne gibi bir hakkı var?

Ancak şu olabilir, fakir kesim bankaya borçlandıysa bu borçtan elde edilen haksız gelir, zenginlere verilebilir. 

Fikrinizi almak istedim. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Para sahibi parasını ticaret ve üretime yatırmayıp faize yatırır ve fakir fukara ya işsiz kalır yada yeterli iş yeri açılmadığı için emek değeri düşer. Faiz dolaylı olarak fakire zarar verir. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...