Block title
Block content

"Vücub-u zekât ve hurmet-i ribâ, karz-ı hasen şerâit-i sulhiyedir. Şu ribâ taşını altından çeksen, şu zâlim medeniyet kasrı çökecektir." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İslam’da zekatın farz, faizin haram, karşılıksız borç vermenin şart kılınması; toplumsal ve sınıfsal barışın teminatı niteliğindedir. Bu üç kuralın tesis edilmediği bir toplumda gelir adeletsizliği, sınıf çatışması, asayişin bozulması, insanlar arasında düşmanlık ve huzursuzluk kaçınılmazdır. Bu arızaların giderilebilmesi için zekatın farz, faizin haram, karşılıksız borç vermenin şart kılınması gerekiyor.

Zengin, fakiri ve zayıfı sürekli ezerek mal biriktiriyor; fakir ise zengine diş biliyor, kötü ve bozuk niyetli insanlar ise bu durumu ve yarayı sürekli kaşıyor. Bu durumda bu toplum patlamaya hazır bir bomba gibi olacaktır; bir kıvılcım büyük bir kaos ve kargaşaya sebebiyet verecektir ve nitekim ihtilaller ile vermiştir de...

Kapitalist rejimler faiz ve türevleri ile ayakta duruyor, faizi çeksen bu rejimler yerle yeksan olur. Nitekim kapitalist rejimler ekonomik krizler ile sürekli bu sinyali veriyorlar. Malum kriz sağlıksız bir bünyenin kötü gidişatından meydana çıkar. Faiz, ekonomik bünyede kalbe giden ana damarların tıkanması gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...