Hubb-u cahtan gelen rekabete birkaç örnek verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hubb-u cah" şöhret düşkünlüğü, makam sevgisi ve rütbe hırsı gibi manalara geliyor.

Şöhretin en büyük afeti ve hastalığı, riya yani gösteriştir. İnsanlara kendini göstermek ve beğendirmek için suni ve yapmacık davranışlar sergiler. Hakkın değil halkın takdiri için çabalar; işlerinde Allah’ın rızasını gözetmekten ibaret olan ihlas ile hareket edemez.

Riya ise, insanın bütün amellerini iptal edip insanı ahirette perişan eden manevi bir illettir. Bu yüzden şöhret hem afet hem de ayn-ı riyadır ya da ona yatkın bir zemindir.

Şöhret ve makam sevgisinin ille de ülkede ve resmi makamlarda olması gerekmiyor. Kendi cemaatimiz ya da şehrimiz içinde de insan takdir edilmek duygusu ile şöhret belasına düşebilir. İnsan bu şöhret damarına iki kişi arasında bile yakalanabilir. Mesela birisine kemalimizi göstermek için şov yapabiliriz, bu da şöhretin en küçük ve dar bir şeklidir. Aynı duygular ile hareket eden başka birisi de onun rakibi gibi olur.

Mesela cemaat içinde "ağabey" olma arzusu nefis açısından bir makamdır ve bu makama bir çok nefis aday olabilir. O zaman bu makam etrafında ciddi rekabetler ve rekabetin neticesinde de ciddi ihlassızlıklar ve ihtilaflar vuku bulur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...