"En mühim bir maraz-ı rûhî olduğu gibi 'şirk-i hafî' tâbir edilen riyâkârlığa, hodfurûşluğa kapı açar, ihlâsı zedeler." Buradaki “şirk-i hafi” tam olarak nedir, şirk-i hafiye girersek ne olur, dinden çıkılır mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın amelleri sadece Allah’ın rızasını kazanmak için olmalıdır. Şayet amellere başka bir amaç ya da beklenti girerse, bu amel Allah için olmaktan çıkar ve Allah katında önemsiz ve geçersiz bir amel olur ve bu duruma da riya denir.

"Şirk-i hafi" Allah’a gizli şirk koşmak anlamına geliyor. Mesela, sadaka verirken "Filanca ne kadar cömert ne kadar eli bol adam." desinler düşüncesi ile verilirse, bu sadaka ibadet olmaktan çıkar, riya ve gösteriş olur. Oysa sadaka sadece Allah için verilmeliydi ve başka hesaplar düşünülmemeliydi.

Yani sadakayı "insanlar bana iyi desinler" diye verirsen, insanların ilgi ve alkışını Allah’ın rızasının önüne geçirmiş oluyorsun ki bu aslında bir şirk koşma çeşididir.

Riya, gösteriş, yalakalık, şöhret hırsı vesaire gibi şeyler gizli şirkin çeşitleri olup, insanın kalp ve ahlakını bozan, çürüten hatta kokuşturan manevi hastalıklardır. Bu manevi hastalıklar her ne kadar direkt küfür ve inkar olmasalar da küfür ve inkara götürme riskleri olan hastalıklardır.

Ömrü riya ve yalakalık içinde geçen insanların kabre imansız gitme riski çok daha yüksektir. Üstadımızın ifadesi ile her günah içinde küfre giden bir yol vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

isahalim

Riya yani kendini beğenip gösterme isteği, "gizli şirk(gizli ortak koşma)" kabul ediliyor. Buradaki ortak koşma, neyin ortak koşması? Allah'ın var ve bir olduğunu kabul eden biri olsa da o kişi; "beğenme" noktasında mı ortak koşmuş oluyor ? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Riya ile Allah'ın rızasına ve beğenmesine ortak koşmuş oluyor. Oysa ihlaslı bir Mümin sadece Allah'ın rızasına odaklanır ve başkaların takdir ve beğenisine önem vermez.  Başkaların takdirine değer ve önem vermesi şirki anımsatıyor. Tabi bu anlamda bir riya çok büyük bir günah olmuş olsa da küfür olmuyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...