Block title
Block content

"Hurdebinî bir hayvanın hasseleri insanın hasseleriyle muvazene edildiğinde, acip bir sır görürsün..." Mikrop ve insandaki şaşırtıcı özellikler nelerdir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"اِذَا وَازَنْتَ بَيْنَ حَوَاسِّ حُوَيْنَةٍ خُرْدَبِينِيَّةٍ وَحَوَاسِّ اْلاِنْسَانِ، تَرٰى سِرّاً عَجِيبًا: اِنَّ اْلاِنْسَانَ كَصُورَةِ يٰسۤ كُتِبَ فِيهَا سُورَةُ يٰسۤ

Hurdebinî bir hayvanın hasseleri insanın hasseleriyle muvazene edildiğinde, acip bir sır görürsün: İnsan, içinde Yâsin Sûresi yazılmış bir Yâsin Sûresi gibidir."(1)

Burada gözle görülemeyecek kadar küçük canlıların, harika ve mükemmel bir şekilde yaratılmalarına dikkat çekiliyor. Yani o canlıların da bedenleri ve bu bedene uygun aza ve hasseleri bulunuyor. Oysa insan açısından bir şey küçüldükçe işlenmesi ve icadı zorlaşır, sanat açısından ayrı bir değer kazanır. İnsanın gözü nasıl harika ve mükemmel bir eserse, küçük bir mikrobun gözü de o denli mükemmel ve harika bir eserdir.

İnsana nasıl deriden bir elbise dikilmiş ise, binlerce defa büyütüldükten sonra ancak görülebilen bir mikroba da aynı elbise harika bir şekilde dikilmiş denilerek, insan ile o küçük canlı arasında bir muvazene yapılıyor ve Allah’ın mükemmel yaratıcılık ve sanatçılığı nazara veriliyor. O küçük canlının en şaşırtıcı özelliği, çok küçük olmasına rağmen, insan ile aynı sanat keyfiyetini üstünde göstermesidir. Aynen "Ya-Sin" harfleri içinde Yâsin suresinin yazılması gibi... 

(1) bk. Mektubat,  Hakikat Çekirdekleri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Hakikat çekirdekleri | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1831 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...