"Husumet ve adavetle, ehl-i imana karşı muhabbete vesile olan iman, İslamiyet ve cinsiyet gibi kuvvetli esbabı istihfaf etmektir, kıymetlerini tenzil etmektir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bazen insanın gururu ve nefisperestliği, şuursuz olarak, ehl-i imana karşı haksız olarak adavet eder; kendini haklı zanneder. Hâlbuki, bu husumet ve adavetle, ehl-i imana karşı muhabbete vesile olan iman, İslamiyet ve cinsiyet gibi kuvvetli esbabı istihfaf etmektir, kıymetlerini tenzil etmektir. Adavetin ehemmiyetsiz esbaplarını, muhabbetin dağ gibi sebeplerine tercih etmek gibi bir divaneliktir." (Hutbe-i Şamiye, Dördüncü Kelime)

İnsanları sevmemizin çok kuvvetli sebepleri ve gerekçeleri var. Bunlar içerisinden en öne çıkanı ve önemlisi başta iman, İslamiyet ve cinsiyet yani insaniyettir. Düşmanlığa taraf olmak, bu kuvvetli sebepleri hafife almak ve değerlerini düşürmek anlamına gelir.

Yani "Ben samimi bir mümin, Müslüman ve insanım." diyen bir adam düşmanlığa meyletmez, düşmanlığa prim vermez. Veriyor ise iman ve İslamiyet'e ihanet etmiş ve hafife almış demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...