''Hususan Şaban ve Ramazan'da, akıldan ziyade kalp hissedardır, ruh hareket eder.'' cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın maddi aza ve cihazları nasıl hisse ve rızık noktasından bir birine zıt ve muhtelifdir. Mesela, midenin gıdası yemek ve sudur, gözün gıdası renklerdir, burunun gıdası kokudur, dilin gıdası tatlardır, dokunma hissinin gıdası sertlik ve yumuşaklıktır, hakeza...

Aynen bunun gibi, insanın manevi aza ve cihazlarının da hissesi ve rızıkları farklıdır ve sofraları başka başkadır. Aklın hisse ve gıdası hikmet ve tefekkürdür.

Kalbin hisse ve gıdası İlahi aşk ve onun zikrinden hasıl olan nurlardır. Ruhun gıdası ise güzel ahlak ve ibadetlerden gelen manevi nurlardır.

Özellikle üç aylar bir manevi panayır olmasından sevap, zikir ve ibadetlerin bolca yapıldığı ve Allah’ın buna mukabil, bu aylarda müminlere çok sevap ve nur vermesinden dolayı, akıldan ziyade kalb ve ruh istifade ediyor. Bir nevi bu aylar kalp, ruh ve sırlar için birer ilahi ziyafet hükmündedir.

Zira bu ayların dışındaki zamanlarda, insanlar ekseri olarak dünyaya dalmasından ve gaflet içinde olmasından, bu aylar kalp ve ruh gibi cevherlere özel bir zaman dilimi hükmüne geçiyor.

Bu aylarda kalp ve ruh hareket haline geçer ve terakki eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

HAKANN
recep niye yok
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Recepte aynı manalara mazhar bir aydır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...