Sahabeye yaklaşmanın yollarından biri de "Kuvvetli, tefekkürî bir ameliyat" olarak ifade ediliyor. Buradan Risale-i Nur davasını ve hakikatlerini anlayabilir miyiz, başka emsali var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

''Kuvvetli tefekküri bir ameliyat'' tabirinden, Risale-i Nurların vermiş olduğu tahkiki iman derslerini anlayabiliriz. Bu ibarelerden madem Risale-i Nurların vermiş olduğu böyle kuvvetli bir tefekkür ile o sathilik ve ülfet gider, öyle ise biz de sahabeler gibi olabiliriz, manası çıkmamalıdır. Sahabelere bu hususta hiç kimse yetişemez. Zira onların alemini ıslah ile terbiye eden Allah Resulü (asm)'dır.

Risale-i Nur mesleği sahabelerin mesleği olduğu için, elbette onlardan bir irsiyet ve haysiyet Nur mesleğinde vardır. Lakin, nasıl imanın hadsiz mertebe ve makamları vardır, şu tefekkürün de aynı şekilde hadsiz mertebe ve makamları vardır. Aynı meslek ve kulvarda olmak, omuz omuza eşit olmayı gerektirmez. Peygamber Efendimiz (asm) ile bir nebi aynı meslek ve kulvardalar, ama makam ve feyiz noktasından Allah Resulü (asm)'ın bir ayetten aldığı feyze, bazen bir nebi ömrü boyunca yetişemez. Öyle ise meslek ve meşreplerin aynı olması, makamın aynı olmasını gerektirmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...