Sahabeye yaklaşmanın yollarından biri de "Kuvvetli, tefekkürî bir ameliyat" olarak ifade ediliyor. Buradan Risale-i Nur davasını ve hakikatlerini anlayabilir miyiz, başka emsali var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

''Kuvvetli tefekkürî bir ameliyat'' tabirinden, Risale-i Nurların vermiş olduğu tahkikî iman derslerini anlayabiliriz. Bu ibarelerden “Biz de sahabeler gibi olabiliriz.”, manası çıkmamalıdır. Sahabelere bu hususta hiç kimse yetişemez. Zira onların kalp ve ruhlarını terbiye eden Allah Resulü (asm)'dır.

Risale-i Nur mesleği sahabelerin mesleği olduğu için, elbette onlardan bir irsiyet ve hasiyet Nur mesleğinde vardır. Lakin nasılki imanın hadsiz mertebeleri varsa, tefekkürün de aynı şekilde hadsiz mertebeleri ve makamları vardır.

Aynı meslek ve kulvarda olmak, omuz omuza eşit olmayı gerektirmez. Peygamber Efendimiz (asm) ile başka bir peygamber aynı meslekteler ve aynı davayı anlatmaktadırlar, ama makam ve feyiz noktasından Allah Resulü (asm)'ın bir ayetten aldığı feyze, bazen bir nebi ömrü boyunca yetişemez. Öyle ise meslek ve meşreplerin aynı olması, makamın aynı olmasını gerektirmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...