Hz. Süleyman'ın kuşlarla konuşması ve Peygamber Efendimize bir devenin gelip şikâyette bulunması, hayvanların da aklının bulunduğunu gösteriyor. Öyleyse insan ile hayvan arasındaki fark, akıldan farklı bir şey olmalı değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayvanlarda bizim ve cinlerin taşıdığı ve imtihanı gerektiren akıl cinsinden bir akıl yoktur. Onlarda şuur dediğimiz, kendi işlerini görebilecek ve düşmanlarından korunacak bir cevher vardır. Ayrıca hayvanların yaptıkları vazifeler akla değil, sevk-i İlahiyeye tabidir. Yani hayvanları sevk ve idare eden akılları değil, İlahi bir sevk ve ilhamattır. Materyalistler bu sevk-i İlahiyeye "içgüdü" diyorlar. Mesela, bal arısının akılları hayrette bırakan özel halleri gibi. Feyyaz.tv sitemizde bununla ilgili çok videolarımızdan sadece bir tanesi: KUSURSUZ ALTIGENLER

Bahsi geçen peygamberlerin söz konusu hayvanlarla olan durumu ise mucizedir. Mucizeler ise fekalade şeyler olduğu için, bir ölçü, bir mizan olarak alınamazlar.

Mesela, bazen taşlar da mucize eseri olarak konuşabiliyorlar. Biz bu mucizeyi esas alarak “bütün taşlar hayat sahibidirler ve konuşurlar” diye umumi bir hükme gitsek, büyük bir hata olur. Öyle ise peygamberlerin mu’cizelerine bakarak, "Hayvanlar akıllı varlıklardır." dememiz makul ve mantıklı olmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...