"Hayvanın mazi ve müstakbeli yok. Ne geçmişten elemler ve teessüfler alır ve ne de gelecekten endişeler ve korkular gelir." Nasıl anlamalıyız; plan kuran, intihar eden hayvanlar var?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayvanların akıl ve şuurları yoktur, bunun yerine sevk-i İlahileri vardır. Sevk-i İlahî; tabiatçıların içgüdü dedikleri şey ise, hayvanın hayatına lazım şeylerin Allah tarafından ilham sureti ile hayvanlara bildirilmesidir. Bizim akıl ve şuur zannettiğimiz şey, işte bu sevk-i İlahîdir. Demek plan kuran hayvan değil, kaderdir.

Kur’an’ı Kerim'de bu hâdise şu şekilde resmediliyor:

“Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: 'Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev (kovan) edin. Sonra da her türlü meyveden ye de Rabbinin sana yayılman için belirlediği yolları tut!' Onların karınlarından renkleri çeşit çeşit bir şerbet çıkar ki onda insanlara şifa vardır. Elbette düşünen kimseler için bunda alacak ibret vardır. (Nahl, 16/68, 69)

Bu âyette geçen vahiy, ilham mânasındadır. Kuşun uçmayı, balığın yüzmeyi, yeni doğan bebeğin emmeyi öğrenmesi gibi, bütün canlıların hayat vesilelerini öğrenmeleri de ilham eseridir. Bütün büyük keşifler, mühim edebiyat ve san’at eserleri de bu kabildendir. Bal arısının harika kimyagerliğine âyet bilhassa yer vermektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...