İhlas Risalesinin sonunda Risale-i Nur'u yazmanın faziletinden bahsetmektedir. O gün matbaa olmaması nedeniyle yazmak çok lüzumlu bir ihtiyaçtı. Günümüzde bu ihtiyaç ortadan kalktı, ama yine de kalemle yazmak gerekli midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yazı bir araçtır, maksat değildir. Maksatlar bakidir, ama araçlar değişebilir. Bir zaman diliminde çok önem arz eden bir araç, başka bir zaman diliminde önemini başka araçlara devredebilir. Ama maksat daimidir, her zaman gereklidir. Hatt-ı Kur’an maksat ve esastır, bu sebeple daimi ve bakidir. Hatt-ı Kur’an’ı yazı ile muhafaza etmek Üstad'ın döneminde araç olarak çok mühimdi. Şimdi hatt-ı Kur’an’ı matbaa ve başka araçlarla muhafaza etmek daha önemli hale geldi. Yani maksat devam ederken araçlar yer değiştirdi.

Bu hakikatin Kur’an ve hadislerde de benzerleri vardır.

Mesela, Allah, düşmanlara karşı hazırlıklı olmayı emrediyor, bunu emrederken de, düşmanlara karşı at besleyin diyor. Şimdi düşmana karşı hazırlıklı olmak esastır ve maksattır, değişmez. Ama "düşmana karşı at besleyin" emri, zamanın şartlarına göre değişir. Şimdi atın yerine top tüfek ve füze yapmak gerekir. Ayetin zahir manasını donuklaştırıp, ben attan başka bir şey beslemem, demek yanlış olur. O dönemin en güzel savaş aracı at ve ok iken, şimdi tank ve füzedir. Ama düşmana karşı hazırlıklı olmayı emreden ayetin hükmü her daim geçerlidir.

Hatt-ı Kur’an’ı el yazısı ile muhafaza etmek Üstad'ın döneminde çok gerekli idi, şimdi ise başka araçlarla bu iş yapılıyor. Bu yüzden ille de el yazısı diye ısrar etmek yanlış olur. Ama yazanlara da "neden yazıyorsun" demek ve tenkit etmek doğru olmaz.

Sonuçta yazmak halihazırda da bir ibadettir. Dileyen yazar ibadet sevabını alır, dileyen matbusunu alıp okur öyle sevap kazanır. İki tarafın da bir birlerini yanlışlık ve hata ile itham etmesi doğru olmaz. Geniş bir hoşgörü ile meselelere bakarsak ortada sorun ve niza kalmaz inşallah.

Özet olarak Risale-i Nurları yazmak, eskisi gibi çok zaruri bir vazife değildir. Lakin hattımızı ve yazımızı geliştirmek bakımından yazmak hem güzel hem de ibadetli bir gayret olur, diye düşünüyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...