İhlâsı kırmakla nasıl; "Hizmetteki umum kardeşlerimizin hukukuna tecavüz, hizmet-i Kur’âniyenin hürmetine taarruz, hakaik-i imaniyenin kudsiyetine hürmetsizlik" etmiş oluruz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’ân’a ve imana hizmet eden Risale-i Nur cemaatini bir vücut gibi kabul edecek olursak, her bir Nur talebesi de bu vücudun birer azası gibidir. Nasıl ki, vücudun her hangi bir azası hastalandığı zaman bütün vücudu rahatsız edip huzurunu bozuyorsa, aynı şekilde bir Nur talebesi de ihlası kırmakla iman hizmetinin huzurunu bozar, o manevî vücudu rahatsız eder. Bir vücudu ayakta tutan ruh olduğu gibi, hizmeti ayakta tutan da ihlas ve samimiyettir. İhlas ve samimiyet kaybolursa o manevî vücutta ruh kalmaz, ihtilaf ve niza başlar.

Hizmetin ayakta tutulması bütün Nur talebelerinin ihlas ile hareket etmesine bakıyor. Kim ihlassız hareket ederse, diğer cemaat mensuplarına haksızlık etmiş ve bu kudsi Kur’ân hizmetine hürmetsizlik olur.

Elinde Kur’ân-ı Kerim olan bir kişi, yüz kızartıcı bir suç işlese, onu gören birisi; ya Kur’ân’dan kaçacak ya da Kur’ân’a hücum edecektir. Kur’ân’ı tutan ellerin temiz olması gerekir.

İman ve Kur’ân hizmetinde bulunan Nur talebeleri de ihlas ve samimiyetle hareket etmeyip, kendi başlarına ve şahsi menfaatleri hesabına hareket ederlerse, o zaman, o kudsi hizmete leke sürmüş olurlar ki, bu da azim bir cinayettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...