"Kederli, hodfuruşane, sakil, riyakarane bazı hissiyatı süfliye ve menafi-i cüz'iye hatırı için ihlası kırmak." nasıl oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın süfli hissiyatlarından birisi enaniyettir. İnsan bu hissiyat ile kendisini herkesin üstünde görür. Herkesin kendisine müracaat edip takdir etmesini bekler. Bu duygusunu tatmin etmek için kardeşinin hatırını kırmaktan çekinmez. Kendinden daha kabiliyetli birisini görse ona karşı husumet besler. Bütün bu hissiyatlar ihlas ve samimiyetin düşmanıdır. Bu hissiyatların hakim olduğu bir yerde Allah için hizmet olmaz.

Cüzi bir menfaat, insanın nefis mikrobunu hareket ettirmeye yeter de artar bile... Bu küçük menfaat, ihlas ve samimiyete ciddi zarar verebilir. Özellikle nefis, ücret ve menfaat için her haltı yapmaya müsait bir yaradılışa sahiptir. Şayet nefse fırsat verilip, hizmet içinde cüzi bir menfaate programlanırsa, o hizmet Allah için olmaktan çıkar, menfaat merkezli olmaya başlar. Bu da samimiyet ve ihlasın kaçması demektir. Zira ikisi ışık ile karanlık gibidir, beraber bulunamazlar.

"Cüzi menfaat" burada değişken bir kavramdır. Bu, kimisi için madde, kimisi için itibar, kimisi için şöhret, kimisi için saygınlık arzusu, kimisi için enaniyet vs...

Bütün bunların neticesi ise saadet-i ebediye zararına, mânâsız, lüzumsuz, zararlı, kederli, hodfuruşâne, sakîl, riyâkârâne hallere düşmektir. Yani insan bu cüzi menfaat ve süfli hissiyat yüzünden ihlası kaçırır ve çok büyük zararlar görür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...