"İman, duayı bir vesile-i katiye olarak iktiza ettiği ve fıtrat-ı insaniye onu şiddetle istediği gibi,.." ifadesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İman, duayı bir vesile-i katiye olarak iktiza ettiği ve fıtrat-ı insaniye onu şiddetle istediği gibi, Cenab-ı Hak dahi, 'Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?' mealinde, قُلْ مَا يَعْبَؤُا بِكُمْ رَبِّى لَوْلاَ دُعَاۤؤُكُمْ ferman ediyor. Hem اُدْعُونِىۤ اَسْتَجِبْ لَكُم emrediyor..."(1)

İman, dua etmeyi gerektiriyor. Bir mü’min için Allah’a dua etmek, arzularını ona arz etmek, ondan yardım dilemek kulluğun muktezasıdır.

İnsanın fıtratı da dua etmeyi icab ediyor. İnsan fıtraten çok zayıf ve âciz yaratıldığı, her şeye muhtaç olduğu için, arzularını dua ve niyaz ile Rabbinden ister.

Bütün insanlar vicdanen duaya muhtaç olduğunu itiraf ederler. Bu sebeple insan sıkıştığında ya da bir musibete maruz kaldığında çaresizliğin verdiği sevkle, sığınacak ve yardım talep edecek bir noktayı arar.

1) bk. Sözler, Yirmi Üçüncü Söz, Birinci Mebhas.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ender56

"İman, duayı bir vesile-i kat'iye olarak iktiza ettiği" vesilei kat'iye ne demek? İzhah edermisiniz?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İman açısından dua kaçınılmaz bir vesiledir yani Mümin birisi dua vesilesi ile Allah'tan bir şeyler ister. İman ile dua arasında zaruri bir bağ vardır. Duasız iman, imansız dua mümkün değildir. Kati vesileliği bu şekilde anlayabiliriz. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...