İman, hayat ve şeriat dönemlerinden bahsediliyor. Her merhale de ayrı bir müceddit ve mehdi mi gelecek, yoksa tek kişi mi olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mehdinin iman, hayat ve şeriat olmak üzere üç temel vazifesi vardır. Bu vazifelerden en önemlisi ve birinci sırada olanı iman vazifesidir. Hayat ve şeriat geniş ve siyasi kavramlardır ki, bunların oluşması uzun bir süreç ister. Bu sebepten dolayı Mehdi (ra) bu üç vazifeyi kısa hayatında cem edemez.

Mehdi (ra) kendi hayat döneminde, vazifelerinden en önemlisi olan iman vazifesini ifa edip, sair hayat ve şeriat vazifelerini nurani cemaatine ve takipçilerine bırakmak durumundadır. Zaten akılcı ve gerçekçi olan da budur. Zira Mehdi’in bütün icraatları harika ve olağanüstü bir şekilde olsa, bu hem kainatta cari olan adetullaha, hem de imtihan sırrına zıt olur. Bu sebepten dolayı bu üç vazifeden hayat ve şeriat uzun vadeli olmasından dolayı, Mehdi’nin bizzat şahsında değil, onun çizdiği rotada giden cemaatinin üstünde olacaktır.

Dolayısı ile hayat ve şeriat kavramı Hazreti Mehdi (ra) döneminde değil, onların attığı temeller üstünde yürüyecek, ileriki dönemlerin tabi bir sonucu olacaktır diye anlıyoruz. Tıpkı Hazreti Peygamber (asm)'in attığı temel üstünde ileriki dönemlerde muhteşem medeniyetlerin tabi bir şekilde oluşması gibi.

Nitekim Hazreti Ömer (ra)’in dönemi saltanat, ihtişam, coğrafi genişlik bakımından Hazreti Peygamber Efendimizin (asm) döneminden daha parlaktır. Bu parlaklık Hazreti Ömer (ra)’in değil, Peygamber Efendimizin (asm) döneminin bir uzantısı ve neticesidir.

Mehdi (ra)’in süreci de buna benzer olacaktır. Mantıklı ve imtihan sırlarına uygun olan mana da budur, diye düşünüyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
risale-i nurda mehdilikle ilgili birçok kavram var bunları tek tek analiz etmek bağlantılarına bakmak gerek. seyyitler cemaatı, sarıklı genç ( bir yerde şahsı manevi geçiyor fakat. üstad said özdemir ve bazı talblererede sensin demiş) mehdi ali resul, muhammed mehdi bilmediğim bir çok tabir. üstad görerek veya bilerek cemaateki ayrılmalar gruplar olacağını görerek çeşitli yönlendirmeler yapmış olabilirmi. mehdilik konusundada bu isimlendirmeler hem şahsı maneviye bakarken belirli isimleride aynı anda işaret ediyor olabilirmi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Olabilir. Şahs-ı manevi harika ve kamil şahısları cerh etmiyor. İkisi iç içe ve bir birine kuvvet verebilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...