"İman ne kadar kıymettar ve hayattardır ki, hangi şeye girse canlandırır ve bir şûlesi böyle fâni hayatı, bâkiyâne hayatlandırır, üstündeki fenayı siler." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ruh bedene girdiğinde, elektriğin cihazları çalıştırması gibi, bedene ait bütün duygu ve cihazları canlandırıp çalıştırıyor. Aynı şekilde iman da ruha, kalbe ve diğer latifelere girdiğinde, bunları canlandırır ve anlam kazandırır. Her bir duygu ve latife iman sayesinde Allah hesabına işlemeye ve hareket etmeye başlar.

Örneğin akıl kainat kitabını tefekkür eden yüksek bir müfettiş hükmüne geçerken, dil de Allah’ın rahmet ve kerem hazinelerinden gönderilen ikramları tadıp şükre bir kapı açar. Kulak ulvi sesleri insanın kalp ve ruhuna aktararak inşirah ve huzuru temin eder vesaire.

İmanın nuru ile nurlanan hayatlar fanilik damgalarını siler, onun yerine sonsuz hayatın rahmet parıltılarını nakşeder. İmansız hayatların ömrü bulunduğu dakikadan ibarettir ve çabucak silinip gidiverir. Ama imanla birleşen bir hayat ebedi hayatın bir çekirdeği bir tohumu hükmüne geçer.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...