İnsan nasıl bir mahluktur? İnsanın gayesi ve vazifeleri nelerdir? Konu ile alakalı Risae-i Nur'da geçen yerler?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan; iman ve küfür durumuna göre farklı bir suret alır.

İnsan, iman ve ibadet noktasından şu kainatın halifesidir. İnsan, fıtraten ahsen-i takvim suretinde, yani en güzel ve mükemmel bir kıvamda yaratılmıştır. Kainat büyük insan, insan ise kainatın küçültülmüş bir modelidir. İnsan büyütülse, onun hücre ve zerreleri, yıldızlar ve galaksiler olur. Kainat küçültülse, yıldız ve galaksileri insanın zerre doku ve azaları olur.

İnsanı bu denli cami ve büyük yapan şey, fıtratına konulmuş olan nihayetsiz istidat ve latifelerdir. İnsan bu kabiliyet ve duyguları sayesinde Allah’ın bütün isim ve sıfatlarına bir ayna, bir mazhar olabilir. Yani Allah’ın bütün isimlerini anlamak ve üzerinde göstermek ancak insana has bir durumdur. İnsan fıtraten kainat kadar geniş bir aynadır.

Küfür, insanı bu kabiliyet ve camiiyetten alır, mahlukatın en rezili ve en aşağısı konumuna çeker. Allah’ın isim ve sıfatları ile insan arasındaki bağı ve nispeti keser. İnsanı sadece madde içine hapseder. Bu durumda olan bir insan, kainatın en hakir ve en cahil bir parçası olur. İnsanın fıtratında nihayetsiz yükselme kabiliyeti de var, nihayetsiz alçalma kabiliyeti de. İnsan, iman ve ibadet ile kainata sultan olduğu gibi; küfür sayesinde kainatın en zelili, en zavallısı olur.

İnsanın en önemli vazifesi; fıtratına konulmuş olan duyguları ve cihazları iman ve ibadet ile tekemmül ettirip, Allah’a aziz bir kul olmaktır. Yoksa, hayvan gibi, dünyanın lezzetleri peşinde koşmak ve sadece süfli arzularını tatmin etmek değildir.

Risale-i Nur'da insan ve vazifesi konusu en güzel bir şekilde Yirmi Üçüncü Söz ve On Birinci Söz'de tarif edilmektedir, bakılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

stoudomaire

"Küfür, insanı bu kabiliyet ve camiiyetten alır, mahlukatın en rezili ve en aşağısı konumuna çeker. Allahın isim ve sıfatları ile insan arasındaki bağı ve nispeti keser. İnsanı sadece madde içine hapseder. Bu durumda olan bir insan, kainatın en hakir ve en cahil bir parçası olur." melek,ins ve cin dışındaki varlıkların bu açdan kıymetleri ne hükmündedir.çünk ben bildğm onlarn imanı yok yani hayvanların bitkilerin taşların..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...