İslam deccalına neden Süfyan denmiştir, Süfyan ne demektir? Bu ifadenin Ebu Süfyan ile alakası var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela deccala “Süfyan” denilmesinde; Ebu Süfyan (ra)’ın ismi ile hiçbir alakası yoktur.. Nitekim Mesih, Hazret-i İsa (as)’ın unvanı iken, Deccal için de bu unvan kullanılmıştır. Bir ismin menfi manada kullanılması, müsbet yönünü zedelemez.

Süfyan: Âhir zamanda geleceği ve ümmetin karanlık günler yaşamasına vesile olacağı sahih hadislerle bildirilen dehşetli dinsiz ve münâfık bir şahıstır.

Üstad Hazretleri, âhir zaman alametlerine işaret eden bir hadîsin tevili sadedinde, Süfyan hakkında şunları söylüyor:

"Rivâyetler, deccalın dehşetli fitnesi, İslâmlarda olacağını gösterir ki, bütün ümmet istiâze etmiş. Bunun bir te'vil şudur ki: İslâmların deccalı ayrıdır. Hattâ bir kısım ehl-i tahkik, İmam-ı Ali'nin (R.A.) dediği gibi, demişler ki: Onların deccalı Süfyan'dır, İslâmlar içinde çıkacak, aldatmakla iş görecek. Kâfirlerin büyük deccalı ayrıdır. Yoksa, büyük deccalın cebr ve ceberut-u mutlakına karşı itaat etmeyen şehid olur ve istemeyerek itaat eden kâfir olmaz. Belki günahkâr da olmaz."(1)

(1) bk. Şualar, Beşinci Şua, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Muhammed sukru

İslamların deccalının süfyan olacağı belirtiliyor, yani bütün ümmetten bahsediliyor fakat Süfyan  rejiminin etkisi daha çok zahiri olarak türkiyede görülüyor. Açıklarmısınız?

2.sorum kafirlerinde deccalının olması nasıl oluyor deccal islamdan ve onun o yüksek ve yüce hakikatlerinden uzaklaştırmayacak mı?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İslam dünyasının son hilafet merkezinin Türkiye olması, bu çağda iletişim ve ulaşım sayesinde dünyanın bir köy haline dönüşmesi iyiliğinde kötülüğünde çok muazzam bir hızlılıkta yayılıp etkileşim içinde olması gibi faktörler deccal ve süfyanı yerelleştirmiyor. Büyük deccal küfrü mutlakı yaymaya çalışıyor bundan en çok semavi dinler zarar görüyor ki dünyanın büyük bir kısmı Hristiyan ve Müslümanlardan müteşekkildir. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...