"Kalb-i insanîden hürmet ve merhamet çıksa, akıl ve zekâvet, o insanları gayet dehşetli ve gaddar canavarlar hükmüne geçirir; daha siyasetle idare edilmez." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hürmet, merhamet, acıma, şefkat, sevgi saygı, erdem gibi hasletler aklımızın değil, kalbimizin vasıflarıdır. Kalbi hayatın gıdası ise fen ilimleri değil, din ve maneviyat ilimleridir.

Matematik problemi aklın hakemliğinde çözülürken, bencillik sorunu ise kalbin rehberliğinde masaya yatırılır. Din ve maneviyat ilimlerinden uzak, sadece pozitif ilimlerle iktifa eden bir insanda maneviyat güdük kalır ve zamanla tesirini kaybeder. Artık bu insan, herkese maddi gözlükle bakar ve onları maddesi ile değerlendirir. Akıl bir kurnazlık ve çıkar aleti olur. Vicdani kontrolünü kaybetmiş bir akıl, bir canavara takılan bir akıl gibi olur. Canavarın aklı olmadığı için tahribatı sınırlıdır ve az çok bellidir. Ancak, kalbi hayatı dumura uğramış bir insan, aklını da nefsin ve şeytanın emrine alırsa, tahribatı hesaplı ve bilinçli olacağı için daha büyük olacaktır.

Şefkat ve merhamet duygularını kaybetmiş bir Amerika Başkanı, aklını şeytanca kullanarak Irakı kan gölüne çevirdi. Halbuki, dünyadaki bütün canavarlar toplansalar bu tahribatın binde birisini yapamazlar. Vicdan mekanizmasından kopan ve şeytana teslim olan her akıl potansiyel bir canavardır.

Canavarların idaresi ise kolay olmasa gerektir. Zira canavar, kanun ve kural dinlemez, menfaati esastır. Bir dirhem çıkarı için başkasının batmanlarla zararını kabul etmekte bir sakınca görmez. Zira merhamet duygusu kalmamıştır.

Soruda geçen kısm için tıklayınız:

- Şualar, Beşinci Şua İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kbeyazgolge
acizane ben bu cümleden ateist ya da materyalist düşüncenin anarşi doğuracağını anlıyorum. 20. yüzyıldaki anarşist hareketlerin ya da Batı dünyasındaki suç oranlarının yüksekliğinin de bu cümle ile izah edilebileceğini düşünüyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...