"Kalb ve ruhun yaralarını tedavi ve nefsin evhamdan kurtulmasını temine çalışıp, lillâhilhamd, Eski Said Yeni Said’e inkılâb etmiş." Üstadın kalb ve ruhunun yaralanmasını nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela; büyük zatlar o manevî yüksek makamlarını birden elde ediyor değiller. Onlar büyük ve ağır bir imtihanın neticesinde bu ulvî makamlara ulaşıyorlar. Zaten büyüklükleri de bundan dolayıdır. Bu yüzden, Üstad Hazretlerinin bu ifadelerini tevil etmeden, zahiri üzerine anlamakta bir mahzur yoktur.

İkincisi; yaralanmak, küfürle ve dinsiz felsefe ile mücadele ve mücahede etmek şeklindedir. Yani Üstad Hazretleri kendi fikir ve gönül âleminde, küfür ve felsefenin bütün meselelerini tahkik ile çürütmüş, sonra iman ve itminana varmıştır.

Üçüncüsü; hastaları tedavi edecek hekimin, hastalık hakkında sağlam bir bilgi ve tecrübesinin olması gerekir ki, hastalığı tedavi etsin. Üstad Hazretleri de asrın manevî bir hekimi olarak, bu zamanın bütün manevî hastalıklarını önce teşhis etmiş, sonra da kurtuluş reçetesi yazıp tedavi etmiştir. Onların batıl ve esassız fikirlerini tahlil ederken de ister istemez kalbi rahatsız olmuş ve aklı zahmet çekmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...