Kalp, Nasıl Marifet ve İman ile Keskin Bir Hâle Gelir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Göz, nasıl vitaminsiz ve besinsiz kaldığı zaman zaafa uğrayıp hastalanıyorsa, aynı şekilde insanın manevi aza ve duyguları da imansız ve ibadetsiz kaldığı zaman zaafa uğrayıp hastalanır. Bunun manayı muhalifini düşünecek olursak, yani maddi göz c vitaminini yeterli miktarda aldığı zaman nasıl görme melekesi kuvvet ve keskinlik kazanıyorsa, aynı şekilde manevi aza ve duygular da iman ve marifet besinini iyi alırsa kuvvet ve keskinlik kazanıyor.

Maddi bedenimizin sadece beslenmesi yeterli değildir, nasıl ve neyle beslendiği de önemlidir. Mesela beslenme adına zehirli bir bitki yese o aza kuvvet kazanmaz ya hastalanır ya da ölür; öyle ise o azayı ne ile beslediğimiz en az beslenmenin kendi kadar önemlidir. Aynı şekilde manevi azalarımızı ne ile beslediğimiz besleme kadar önemlidir. "Kalbin ve ruhun gıdası müzik ve malayani şeyler değil Allah’a iman ve onun marifetidir." Biz kalbe ne kadar iman ve marifet verirsek, kalp o nispette kuvvet ve keskinlik kazanır.

Kalbin çarklarını ve sistemini işlettirip çalıştıracak enerji, iman ve marifettir. Maddi kalbimiz nasıl kan dolaşımı ile çalışıyor ise manevi kalbimiz de iman ve marifet kanı ile çalışır ve onun ile hayat bulur. Allah insanın maddi bedenine nasıl bir sistem kurdu ise aynı şekilde manevi bedenimiz de bir sistem kurmuştur.

Maddi bedende göze havucun içindeki vitamin gerekirken, manevi göze de kainat sanatının üstündeki o güzel renkler cümbüşü gerekiyor. Beyne kan ve hava gerekirken akla ulvi ve tefekkürü manalar gerekiyor, kalbe de iman ve marifet ve hakeza.

İşte bunların neticesinde kalp keskinlik ve nuranilik kazanıyor. Yani manevi kalbimizi önce beslemek sonra da doğru bir besinle beslemek gerekiyor ki, bu doğru besin de iman ve marifettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...