"Kanaat" ve "Kısmete Rıza" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kanaat, çalıştıktan sonra kaderden kısmetine düşen hisseye razı olmaktır; çalışmayıp azla yetinmek kanat değil miskinliktir. Nur Külliyatında bu yanlış anlayışın himmet noksanlığından kaynaklandığı ifade edilir:

“Mevcuda iktifa, dûnhimmetliktir.” (Sünühat)

Kanaatin zıddı hırstır. Çalışmalarının neticelerini kanaat, rıza ve memnuniyetle karşılayan insanlar, rızk taksimatından hisselerine düşenle yetinir, iktisat ederek harama girmekten ve başkalarına karşı zillete düşmekten kurtulurlar.

Peygamberimiz (asm.) hadislerinde kanâatin tükenmez bir hazine olduğunu, hırsın fakirlik getireceğini belirtmişlerdir.

Bir işte, insanın kendi iradesini kullanması söz konusu ise bu durumda kısmet ifadesi “yapılacak çalışmanın sonunda elde edilecek sonuç” anlamına gelir. Hiç çalışmadan, “Kısmetimde ne varsa gelir” demek yanlış bir tevekkül anlayışıdır.

Bir de insan iradesinin hiç karışmadığı kısmetler vardır. İnsan olmamız, cinsiyetimiz, falan asırda dünyaya gelmemiz gibi. Bunlarda rıza yolunu tutmak, kadere imanın bir gereğidir. Aksi yola girmek insanı isyankâr etmekten ve ahiretini tehlikeye atmaktan öte bir işe yaramaz.

Genelde kısmet denilince dünyevi makamlar ve servetler ön plâna çıkar. Bu, yanlış olmasa bile, eksik bir değerlendirmedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...