"İktisat ve kanaat, hikmet-i İlâhiyeye tevfik-i harekettir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kanaat, sebeplere müracaat ettikten sonra, Allah’ın ihsan etmiş olduğu neticeye razı olmak anlamına gelirken; iktisat, verilen bu neticeyi yani ihsanı, tutumlu ve yerinde kullanmak anlamındadır.

Tabiri yerinde ise; patronun verdiği maaşa razı olmak kanaat, o maaşı ay sonuna kadar idare edip tutumlu bir şekilde harcamak da iktisat oluyor.

Allah her şeyde en hafif sureti, en kısa yolu en kolay tarzı en faydalı şekli takip ediyor ki, bu hem iktisat hem de hikmet oluyor. İnsan da iktisat ve kanaat üzerine yaşarsa Allah'ın kainattaki İlahi davranışına ve kurallarına uygun ve uyumlu hareket etmiş olur. Böylece hayatı gayet rahat, huzurlu ve bereketli geçer.

Ama aksine hareket ederse, yani hırs ve israf ile hareket ederse, o zaman hayatı hem zorlu, hem bereketsiz hem huzursuz geçecektir. Akıntıya karşı yüzmek nasıl insanı yorarsa, kainatta cari olan iktisat ve hikmete zıt hareket etmek de akıntıya karşı yüzmek gibidir.

Özetle, sadece bu konuda değil her konuda Allah'ın kurmuş olduğu düzen ve sistemin tersine değil düzüne göre hareket etmek gerekiyor. Aksi durumda insan perişan olur, çarkın altında ezim ezim ezilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...