"İktisat ise, nimete karşı ticaretli bir ihtiramdır." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İktisat" burada tutumlu olup israf ve savurganlıktan uzak durmak anlamında kullanılıyor.

İsraf içinde yaşayan bir adam nimetin değerini ve kıymetini bilemez. Çünkü insan nimetin yokluğunu tatmadığı müddetçe varlığının değerini takdir edemez. Oruçta açlığın verdiği his ile ekmeğin kokusu ve tadı nasıl ziyadeleşiyorsa, ömründe hiç yokluk tatmamış birisi de varlığın değer ve kıymetini asla takdir edemez.

Tutumlu olmak bir yönü ile oruca benziyor. Nimetleri hesaplı ve planlı kullanırsak, o zaman nimetin değerini kıymetini anlarız, değerini anlarsak hürmetle şükrederiz. Yoksa her gün bal kaymak yiyip israf, lüks ve sefahat içinde yaşayan adamların nimete saygılı olması pek mümkün değildir.

"Azar azar yiyip sürekli şükretmek mi iyidir, yoksa bir oturuşta tıka basa yiyip mide fesadı geçirerek nimetten tiksinmek mi iyidir?.."

Azar azar hesaplı yiyen adam, nimetten hiç usanmaz ve daima iştahlı ve şükran içinde olur. Ama tıka basa yiyen adam, bir süre sonra nimetlerden tiksinip doktor tarafından da men edilir. Bu ölçüyü diğer nimetler açısından da düşünebiliriz.

Eti her gün yesek belli bir süre sonra ülfet ve tiksinti verir, ama ara sıra yediğin zaman hem lezzetini hem de kıymetini takdir ederiz hem de bütçemizi sıkıntıya sokmamış oluruz.

Bir fakir mi etten daha lezzet alır, yoksa her gün pirzola yiyen bir zengin mi?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cemdemir
Süper bir izah olmuş!
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Cevabınız için Allah razı olsun.. bizde Ramazan-ı Şerîf münasebeti ile Ramazan-İktisat-Şükür Risalelerini mütâlaa ediyorduk.. Bu hafta Şükür Risalesi'ni mütâlaa ederken biz de bu meseleye temas etmiştik.. İnşâallah daha fazla bu Nurlardan istifade ederiz.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...