"Kamyon yokuşları tırmanıyordu... Bunun büyük bir keramet olduğunu, mu’cize olmadığını ve bir daha böyle maceralı şeyleri tefekkür etmemek için kerametkârâne gaybî bir tokat olduğunu anladım." Bu düşünceler neden tokada sebep olsun ki?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem bir vakit Tosya’dan Kastamonu’ya gelirken, beraberimde Risale-i Nur’un Lem’a ve Şuaları vardı. Haşre ait bir mebhas okuyordum. Kamyon yokuşları tırmanıyordu. Havanın ve makinenin harareti bana ağırlık ve fikrime de 'Bu Risale-i Nur muazzam bir mu’cize-i Kur’âniyedir. Başka sahada mu’cize gösterebilir mi? Halbuki mu’cize, Enbiya Aleyhimüsselâma mahsustur. Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmdan sonra mu’cize gösterilmeyecektir.' mülâhazası esnâsında kamyon müthiş sadmelerle üç takla, yirmi beş otuz metreden aşağıya yuvarlandık. Şehadet getiriyordum. Yaralı mıyım, diye kendimi yokladım. Yüz bin şükür, hiçbir yaram yok. Korkarak doğruldum. Şoförün kafası, gözü parçalanmış, 'Ah, of' çekiyor. Etrafımı tetkik ettim; şoför tarafındaki kapı ve camlar hurdahaş olmuş. Benim tarafımdaki ince cam bile kırılmamış. O anda bunun büyük bir keramet olduğunu, mu’cize olmadığını ve bir daha böyle maceralı şeyleri tefekkür etmemek için kerametkârâne gaybî bir tokat olduğunu anladım."(1)

"Bu Risale-i Nur muazzam bir mu'cize-i Kur'aniyedir..."

Mucize, sadece ve sadece peygamberlere özel bir durumdur, peygamber olmayan insanların mucize göstermesi kesinlikle mümkün değildir. Peygamber olmayan birisi "Ben mucize gösteriyorum, derse, bu kişi küfre girer. Peygamberlik Hazreti Muhammed (asm) ile bittiği için, mucize göstermek de onunla beraber bitmiştir.

Dolayısı ile Risale-i Nur'dan ve Said Nursi Hazretlerinden mucize beklemek, iman açısından riskli ve tehlikeli bir durumdur.

“O anda bunun büyük bir keramet olduğunu, mu'cize olmadığını ve bir daha böyle maceralı şeyleri tefekkür etmemek için kerametkârane gaybî bir tokat olduğunu anladım.” Böyle demesinin nedeni de Risale-i Nur'dan mucize beklemenin yanlış olduğunu bu kazanın ikazı ile anlamış olmasıdır.

(1) bk. Kasatamonu Lahikası, 37. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...