"Kendini sevdirmek ve nefret ettirmemek ve istiskale mâruz kalmamak için tesettüre fıtrî bir meyli var." Bir kadının kendini sevdirmesi, nefret ettirmemesi için kapalı mı olması gerekir? Başı açık olan, yavrularını himaye edemez mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risalenin devamında ilgili cümlenin izah ve açıklaması vardır. Şöyle ki;

"Bir ailenin saadet-i hayatiyesi, koca ve karı mâbeyninde bir emniyet-i mütekabile ve samimî bir hürmet ve muhabbetle devam eder. Tesettürsüzlük ve açık saçıklık, o emniyeti bozar, o mütekabil hürmet ve muhabbeti de kırar. Çünkü, açık saçıklık kılığına giren on kadından ancak bir tanesi bulunur ki, kocasından daha güzeli görmediğinden, kendini ecnebîye sevdirmeye çalışmaz. Dokuzu, kocasından daha iyisini görür. Ve yirmi adamdan ancak bir tanesi, karısından daha güzelini görmüyor. O vakit o samimî muhabbet ve hürmet-i mütekabile gitmekle beraber, gayet çirkin ve gayet alçakça bir his uyandırmaya sebebiyet verebilir."

"Halbuki tesettürün ref'i, izdivacı teksir etmeyip çok azaltıyor. Çünkü, en serseri ve asrî bir genç dahi, refika-i hayatını namuslu ister. Kendi gibi asrî, yani açık saçık olmasını istemediğinden bekâr kalır, belki de fuhşa sülûk eder." (1)

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Verdğiniz cevap için teşekkür ediyorum. "Tesettürsüzlük ve açık saçıklık, o emniyeti bozar, o mütekabil hürmet ve muhabbeti de kırar." demişsiniz; hocam benim öğrenmek istediğim tesettürsüz kişilerin evliliklerinde hürmet, muhabbet neden gider? Eş hanımını tesettürsüz kabul ediyorsa muhabbet neden kaybolsun ki? açık saçıklık kılığına giren kadınların 10/9 u kendini ecnebiye mi sevdirir, o kişileri kocasından daha güzel mi görür, bu bir istatik midir? en serseri bir genç eşini namuslu ister ama bakıyoruzki o serseri kişi şimdi eşini açık gezdirmekten zevk alıyor, kapanmasını istemiyor. ... bu psikolojiyi nasıl anlamalıyız? hocam kusura bakmayın belki soruları sorarkende karıştırmış olabilirim hakkınızı helal edin selamlar Allah Razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)

Serseri ve asri bir gencin eşini namuslu istemesi ayrıdır; açık saçık olarak görmek istemesi ayrıdır. Zaten Üstadımız'ın dediği de budur. Yani madem ki sen eşini namuslu istiyorsun, öyleyse bunu sağlamanın yolu, tesettürdür. Açık saçıklıkla eşinin namusunu muhafaza etmen çok zordur. Yoksa her açık saçık olan kadın - haşa- namus dairesinin dışındadır, demek değildir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...