"Kim olursa olsun, madem imanı var, o noktada kardeşimizdir. Bize düşmanlık da etse, mesleğimizce mukabele edemeyiz. Çünkü daha müthiş düşman ve yılanlar var." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kim olursa olsun, madem imanı var, o noktada kardeşimizdir. Bize düşmanlık da etse, mesleğimizce mukabele edemeyiz. Çünkü daha müthiş düşman ve yılanlar var. Hem elimizde nur var, topuz yok. Nur kimseyi incitmez, ışığıyla okşar. Ve bilhassa ehl-i ilim olsa, ilimden gelen enaniyeti de varsa, enaniyetlerini tahrik etmeyiniz..." (Kastamonu Lahikası, 160. Mektup)

Bu zamanın en büyük düşmanı, en tehlikeli ve dehşetli hasmı dinsizlik cereyanlarıdır. Hâl böyle iken, imanı olan insanlarla uğraşmak, onların kardeşliğini zedeleyecek tavır ve davranışlar sergilemek -velev ki bize düşmanlık vaziyeti almış olsalar bile- onlarla mücadele içine girmek, akıl kârı olmadığı gibi, kardeşlik münasebet ve hukukuna da yakışmaz.

İmanı olan herkesi dost ve kardeş bilmek, Risale-i Nur talebelerinin birinci vazifesidir. Çünkü mutlak küfür, bir dehşetli ejderha gibi öyle acımasız ve tehlikelidir ki, iman sahiplerinin tehlikesi onun yanında sivrisinek ısırması gibi kalır. Öyleyse akıllı davranmak bu zamanda daha da elzemdir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- UHUVVET, ADÂVET, İHTİLAF, İTTİFAK.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...