"Kur’ân’ın adaleti bab-ı âlemde durup ribaya der, 'Yasaktır; hakkın yoktur, dönmeli.' Dinlemedi bu emri, beşer yedi bir sille." Faizin, İkinci Dünya Savaşı'na neden olmasını nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birinci ve İkinci Dünya savaşları, emperyalizm uğruna yapılmış savaşlardır.

Kapitalist düzenin temeli, sömürüdür; sömürünün en kuvvetli vasıtalarından birisi de faizdir. Sömürü ve faiz ise, dünya malının belli bir azınlığın elinde toplanmasına sebep olmuştur. Hâliyle insanlıkta iktisadi açıdan zengin ve fakir kutuplaşması meydana gelmiştir. Bu kamplaşmada komünizm, kapitalizme bir tepki olarak doğunca, sınıflar arasında yani zengin ile fakir arasında, bir çatışma kaçınılmaz hâle gelmiştir.

İkinci Dünya Savaşı'nın elbette zahirî ve fikrî başka sebepleri de var, lakin en derin ve temel sebebi bu sınıf çatışması ve onun da altında yatan sömürü ve ribadır.

Faizin kaldırılması, zekâtın işler hâle getirilmesi, bu iki sınıf arasındaki dengesizliğin giderilmesinde ve hakça bir paylaşımın teşekkülünde ehemmiyetli reçete İslam'dır. Bu yüzden zekât zengin ile fakir arasında güzel ve sağlam bir köprü vazifesini görüyor.

Namaz nasıl dinin direği ise, vücub-u zekât ve hürmet-i riba da sınıfların kantarası, yani köprüsüdür.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Faizin Dehşetli Zararları (Video: Dr. B. SABAZ).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...