Küreyvât-ı hamrânın verdiği cevabı "Ben yalnız değilim. Eğer sikkemiz ve memuriyetimiz ve nizamatımız bir olan..." hakikatini de nazara alarak açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu suale konunun ehli bir ilim adamının verdiği cevabı aynen nakledelim:

“Kanın yaklaşık % 60’ı; su, çeşitli proteinler, tuzlar, eser elementler ve vitaminler‎in teşkil ettiği kan plazması‎ndan teşekkül eder. Kanın %40’ı ise, kan hücre‎leri diye adlandırılan hücrelerden meydana gelir. Kanda değişik nisbetlerde bulunan ve değişik vazifelere sahip üç çeşit hücre bulunmaktadır: Kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar, eritrositler), beyaz kan hücreleri (akyuvarlar, lökositler) ve Kan pulcukları (trombositler).

Milimetreküp kanda 5.000-8.000 arasında akyuvar, 4-6 milyon arasında alyuvar ve 150.000 -450.000 arasında trombosit bulunur. Her bir kan hücresi farklı vazife üstlenir. Alyuvarlar akciğerden hücrelere oksijen taşınması vazifesi üstlenirler. Akyuvarlar ise, vücudun kendi savunma sisteminden mes’uldürler. Bakteri, virüs‎ veya mantar gibi hastalık yapan amillleri tanıyıp tesirsiz hale getirirler. Bir enfeksiyon‎ durumunda akyuvar hücrelerinin sayısı çok kısa süre içinde çok hızlı bir şekilde artabilir. Akyuvar hücreleri alt gruplara da ayrılır. Bu alt gruptan olan lenfositler, tümör hücrelerini tanıyıp yok ederler; özellikle virüslere karşı savaşta çok büyük rol oynarlar.

Kan pulcukları da denilen trombositler, kanamanın durdurulmasından mes’uldürler. Bir yaralanma durumunda, kan damarı duvarlarının çok kısa sürede büzüşmesini sağlayarak kanamanın durdurulmasını mümkün kılarlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...