Küreyvât-ı hamrânın verdiği cevabı "Ben yalnız değilim. Eğer sikkemiz ve memuriyetimiz ve nizamatımız bir olan..." hakikatini de nazara alarak açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu soruya konunun ehli bir bilim adamının verdiği cevabı aynen nakledelim:

“Kanın yaklaşık % 60’ı; su, çeşitli proteinler, tuzlar, eser elementler ve vitaminler‎in teşkil ettiği kan plazması‎ndan oluşur.Kanın %40’ı ise, kan hücre‎leri diye adlandırılan hücrelerden oluşur. Kanda değişik oranlarda bulunan ve değişik görevlere sahip üç çeşit hücre bulunmaktadır: Kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar, eritrositler), beyaz kan hücreleri (akyuvarlar, lökositler) ve Kan pulcukları (trombositler).

Milimetreküp kanda 5.000-8.000 arasında akyuvar, 4-6 milyon arasında alyuvar ve 150.000 -450.000 arasında trombosit bulunur. Her bir kan hücresi farklı vazife üstlenir. Alyuvarlar akciğerden hücrelere oksijen taşınması görevi üstlenirler. Akyuvarlar ise, vücudun kendi savunma sisteminden sorumludurlar. Bakteri, virüs‎ veya mantar gibi hastalık etkenlerin tanıyıp, etkisiz hale getirirler. Bir enfeksiyon‎ durumunda akyuvar hücrelerinin sayısı çok kısa süre içinde çok hızlı bir şekilde artabilir. Akyuvar hücreleri alt gruplara da ayrılır. Bu alt gruptan olan lenfositler, tümör hücrelerini tanıyıp yok ederler; özellikle virüslere karşı savaşta çok büyük rol oynarlar.

Kan pulcukları da denilen trombositler, kanamanın durdurulmasından sorumludurlar. Bir yaralanma durumunda, kan damarı duvarlarının çok kısa sürede büzüşmesini sağlayarak kanamanın durdurulmasını mümkün kılarlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...