"...manevi nuru, ruhu hükmünde olan ukde-i hayatiyesi ve merkez-i tasarrufu olan emri kanunlar ve iradi cilveler..." cümlesini nasıl anlamalıyız? Nebatatın ruhları var mıdır? Onların ruhları varsa, ruhları tohumlarına geçer mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bitkiler varlık mertebeleriden "zihayat" varlık mertebesindedirler. Bediüzzaman Hazretleri bitkilerin bu hayat özelliği için

"... manevi nuru, ruhu hükmünde olan ukde-i hayatiyesi ve merkez-i tasarrufu olan emri kanunlar ve iradi cilveler..." (1)

ifadesini kullanmaktadır. Yani bitkilerin ruhu durumunda bulunan "ukde-i hayatiye" diye tabir edilen bir hayat merkezleri vardır. Fakat ukde-i hayatiye "ruh" değildir. Bitkinin hayatının devamı için Allah' ın emir aleminden bitkiye yerleştirdiği bir kanundur.

Ruh'un bir canlıdan diğer bir canlıya geçmesi gibi bir durum, bitkiler veya herhangi diğer bir mahluk için söz konusu değildir. İfade ettiğiniz konu ruhun başka canlılara geçmesi meselesi ise reenkarnasyon diye adlandırılan ve hakikatla bir alakası bulunmayan batıl bir akımdır.

(1) bk. Sözler, Otuz İkinci Söz, İkinci Mevkıf.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...