Marifet ikliminde merhale kat etmenin yolu sadece enaniyet midir? Yani burada akıl, ilham, delil ve burhan enaniyet olmazsa bir mâna ifade etmiyor mu? Meselâ enaniyeti olmayan melekler bu marifetten mahrum mu kalıyorlar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Melekler zaten marifet ve ibadet için yaratılmışlardır. Ancak, onlarda nefis ve enaniyet olmadığı için terakki ve tedenni yoktur. Üstadımızın ifadesiyle “fıtratları safi, kendileri masum, makamları sabittir.”

Diğer taraftan, melekler İlâhî isimlerden bir kısmının tecellilerine ayna olamazlar. Açlık çekmedikleri için onlarda Rezzâk ismi tecelli etmez, meyveleri ve sebzeleri sadece birer İlâhî sanat eseri olarak seyrederler. Keza, Şâfi ve Ğaffar isimleri de onlarda tecelli etmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ihlasnur

her program kendisinin uygun olan dosyayı açar bir dosyanın açılabilmesi için onunla kurmuş olduğu veya uyumlu olmuş olduğu programlara ihtiyaç çıkıyor işten biz de ki bir programın ismi enaniyet programıdır enaniyet programa kendisine uygun olan dosyaya açacaktır bu programda insanlar cinleri görür melekler de bu program olmadığı için tedenni ve Terakki söz konusu değildir.

İçerisinde mana-i ismi  ve harfi niyet nazar gibi birçok manada yüklü düşmüş sonra da geçmiş olan İlham akıl delil bürhan gibi manalar bu programı içerisinde var olan şeylerdir.

eğer enaniyet programı düzgün kullanılırsa bu paket program içerisinden çıkan manalarda düzgün olacaktır

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...