Medeniyetin öngördüğü mirasta, kadına ve erkeğe eşit taksimin fıtri olmadığını, Kur'an'ın uyguladığı metodun fıtri ve adaletli olduğunu Üstad ifade ediyor. Burayı açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Konuyu bir bütün olarak ele almak lazımdır ki mesele tam anlaşılsın. Meselenin bir kısmı alınırsa konu anlaşılmaz.

Evin masrafları erkeğe aittir. Kocaya giden kızın, babasından aldığı mirasın tümü kendisine kalırken, erkek kardeşler evin, çocuklarının ve eşinin bütün ihtiyaçlarını temin etmek mecburiyetindedir. Mirasın bu şekilde taksim edilmesiyle durum eşitlenmiş oluyor. Kaldı ki bunu bu şekilde takdir eden ve bu hükmü koyan Allah’tır. Adil-i Mutlak olan Allah -hâşâ- adaletsiz ve hikmetsiz bir iş yapar mı?

"Miras konusunda, Allah çocuklarınız hakkında şöyle emreder: Erkeğin hakkı, kadının hissesinin iki mislidir. Şayet kadınların sayısı ikiden fazla ise onlar terikenin üçte ikisini alırlar. Eğer kız evlat tek ise terikenin yarısını alır."

"Anne babaya gelince, ölenin çocuğu varsa, onun terikesinden her birine altıda bir hisse vardır. Eğer çocuğu yoksa ve kendisine ana babası vâris oluyorsa annesine üçte bir hisse vardır."

"Şayet ölenin kardeşleri varsa, ölenin yaptığı vasiyetin ifasından ve borcunun ödenmesinden sonra annenin hissesi altıda birdir."

"Anne babanız ile evlatlarınızdan hangisinin size daha faydalı olacağını siz bilemezsiniz. Bunlar Allah’ın koyduğu farzlardır. Allah muhakkak ki alîm ve hakîmdir (her şeyi hakkıyla bilir, mutlak hüküm ve hikmet sahibidir)." (Nisa, 4/11)

Yukarıdaki ayette geçen; “Şayet ölenin kardeşleri varsa, ölenin yaptığı vasiyetin ifasından ve borcunun ödenmesinden sonra annenin hissesi altıda birdir.” cümlesi, annenin evladının üzerinde miras hakkının olduğunu ifade ediyor. Şayet ölen evladın çocukları varsa, anneye mirastan altıda bir düşerken, çocukları yok ise, üçte bir olarak taksim edilir.

Oysa insan kendi koyduğu kural ve kanunlarla anne ve babayı çocuğun mirasından mahrum bırakıyor. Kardeşlere gelince, erkeğin iki, kızların bir hisse almalarını, eşitleyip erkeğe zulmediyor. Oysa Allah'ın taksiminde mükemmel bir adalet vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Miras meselesini cogunlukla anlamis bulunuyorum. Tesekkurler...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...