"Meselâ, bu kâinatın lâmbası olan Güneş’in bir olması..." Güneş dünyamıza bir lamba; fakat burada kâinatın lambası deniliyor. Burayı nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Boş ve hali bir yerde yanan başka bir güneşin lamba olma özelliği yoktur. Çünkü lamba birilerinin görmesine yardım etme özelliğinden dolayı lamba olarak isimlendirilir. Bu durumda lamba tabirinde insan ile ilişkilendirilme bulunuyor. Şayet diğer gezegenlerin de kendilerine özgü insanları veya ışığa ihtiyacı olan varlıkları olmuş olsa idi, o zaman Güneş'in tek olma vasfı kalmazdı.

Ama kainatın merkezinde insan var ve insanın yaşadığı yerin lambası tektir o da Güneş'tir. Diğer gezegenler ve yıldızlar ise, soba ve lamba özelliği olmayan başka yıldızlar ve sanatlar oluyorlar. Mesela, yüzlerce odası olan bir sarayın sadece bir odasında oturanlar varsa, diğer yerlerde yanan lambalara ihtiyaç yoktur. Aynen bunun gibi, kâinatın ışığa muhtaç varlıkları olan başta insan olarak hayvan ve bitkiler burada yaşadıklarından, bu kainatın tek güneşi olarak Güneş'imizin tavsif edilmesi aynı hak, mahz-ı hakikattir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...