"Pirenin midesini tanzim eden, manzume-i şemsiyeyi de o tanzim etmiştir." İzah eder misiniz; pirenin midesi ile samanyolu galaksisinin arasında nasıl bir bağlantı var ki Üstad bu cümleyi kullanmış?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Pirenin midesindeki nizam ile güneş sistemindeki nizam arasında sıkı bir bağlantı vardır. Mesela pirenin hayatının işlemesi ve devam edebilmesi için güneş sisteminin eksiksiz ve noksansız hareket edip işlemesi ile mümkündür. Güneş olmasa hayat olmaz, hayat olmaz ise pire olmaz. Demek pirenin midesindeki intizam ile güneş sistemindeki intizam, hayatiyet derecesinde bir biri ile irtibatlıdır.

Hatta pirenin hayatının oluşması ve devam edebilmesi sadece güneş sistemi ile ilgili değil, bütün kainat fabrikasının işlemesi ve intizamı ile ilgilidir. Öyle ise pirenin midesini dizayn eden Zat, aynı şekilde kainatı ve güneş sistemini de dizayn eden Zat'tır.

Tarla kimin ise, tarladan kalkan mahsulat da ona aittir, hükmünce kainat ve güneş sistemi bir tarla, canlılar ve pire de bu tarlanın mahsulü gibidir.

Manzume-i şemsiye; güneş sistemi demektir. Yani dünyanın iki hareketi ve güneşin ısı ve ışığı demektir. Bu zaviyeden bakılınca, güneş sisteminin bütün zihayat(canlı)larla ciddi bir münasebeti olduğu malumdur.

Üstad, zihatlardan en küçüğünü misal gösterek, Allah'ın ilminin derinliğini ve azametini nazara vermiş oluyor. Yani Allah'ın ilmi, mahlukatın hem en küçüğünü hem de en büyüğünü kuşatmıştır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ugur.sevin

Pirenin midesi diğer tüm organları; kaşı gözü (rızık o mideden çıkıp ta kaşına kadar gidiyor), ayakları tırnakları, tüm uzuvları ile ilişkilidir. Hatta pire midesindeki atomlar ile kainatın öbür ucundaki atomlar birbirinin aynıdır. Fesubhanallah. Cenab-ı hak düşündükçe insana neler gösteriyor...
Pirenin midesi üstünde gezdiği hayvan ile alakadardır. Üstünde gezdiği hayvan olmazsa pire olamaz. Üstünde gezdiği hayvan rızık vasıtası ile güneş sistemi ve kainat ile alakadardır. Hepsini yapan o mideyi yapmıştır, mideyi yapan kontrol eden hepsini kontrol edendir.
Yaratan Allah, üstünde tefekkür etmeyi nasip eden Allah, sevabını veren Allah. İsyan eden insan. bize de dua edin inşallah...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...