"Kainat simasında, öyle bir sikke-i rahmet içinde, bir hatem-i Rahimiyeti ve bir nakş-ı şefkati dokuyor ve öyle bir hatem-i inayeti nescediyor ki, güneşten daha parlak." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şefkat, kâinatın merkezi ve kalbi hükmündedir. Diğer bütün isim ve sıfatlar, şefkat manasına hizmet ediyor gibi, şefkatin tahakkuku için, zemini ve sebepleri tanzim edip ihzar ediyorlar.

Bir hayatın oluşması ve devam edebilmesi, nasıl bütün kâinatın çarklarının işlemesi ile mümkündür. Güneş'in ve Ay'ın intizamlı bir şekilde semanın tavanına asılması, soba ve lamba vazifesi görmesi, yıldızların gökyüzünü süslemesi, hava, toprak, su gibi külli unsurların, hayat etrafında hizmet etmesi, hep şefkat manasının tahakkuku içindir. Üstad, bu şefkat manasını, kâinatın merkezi ve varlık âleminin kalbi olarak tarif ediyor.

Her bir ismin tecellisini, merkeze giden ip olarak hayal edersek, bütün isimlerin ipleri merkezde toplanınca, hayat manası oluşuyor, hayatın merkezinde de şefkat manası tezahür ediyor.

Bir karıncanın hayatı ve hayat ile mazhar olduğu şefkat, bütün cemadat âleminin üzerindedir. Güneş'te, Allah’ın sekiz ismi tecelli ederken, karıncada hayatın sayesinde yüzlerce isimler tecelli etmektedir. Bu da hayatın ne denli merkez ve şefkate mazhar olduğunun ispatıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

muhakemat1
Allah razı olsun. Çok güzel izah etmişsiniz. selam ve dua ile.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...