"Meyusâne başımı eğdim. Birden حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ âyeti imdadıma geldi, dedi: 'Beni dikkatle oku.' Ben günde beş yüz defa okudum." Biz de bu risaleyi okumaya başlamadan önce 500 defa demeli miyiz? Beş yüz sayısının irtibatı ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımızın bu gibi sayısal değerler vermesi, hem kendinden bilgi vermektir, hem Nur talebelerine bir tavsiye ve emir mahiyetindedir. Yani "حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ ayetini ben günde 500 defa okudum; bana sırlarını açtı. Ey Nur talebeleri, bu sırların size de açılmasını isterseniz, siz de bunu okuyabilirsiniz." diyor Üstadımız.

Burada beş yüz sayısı hakkında hem bir şifre hem de çokluktan kinaye anlamında anlaşılabilir. Ama bazı sırların açılması için sayısal bir şifre diye anlıyoruz. Nasıl ki tefriciye için 4444, namaz tesbihatı için 33'er defa "Sübhanallah, Elhamdülillah, Allahuekber, La ilahe illallah" çekilir. Aynı şekilde burada da Üstad'ın sayı zikretmesinde böyle bir sır olabilir.

Rakamsal olarak nasıl bir ilgisi olduğu konusunda elimizde bir tahkiki çalışma yoktur. Bu noktada net bir şey diyemiyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...