Block title
Block content

"Mühim ve büyük bir umur-u hayriyenin çok muzır mânileri olur. Şeytanlar o hizmetin hâdimleriyle çok uğraşır. Bu mânilere ve bu şeytanlara karşı ihlâs kuvvetine dayanmak gerektir." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cenab-ı Hak hayırlı ve değerli şeylerin yapılmasını zorlaştırmak hikmetiyle, önlerine engeller ve maniler koyar. Çünkü onlardan kazanılacak neticelerin ve sevapların kolayca elde edilmemesi ve ancak hak edenlerin kazanabilmelerini temin içindir. Başta nefis ve şeytan, sonra kötü arkadaşlar ve çevremiz hayırlı işler yapmamıza engel olurlar. İnsan bu cihetle çetin bir imtihan içindedir. Yani bir hayır işleyebilmesi için nefis, şeytan ve çevre faktörlerini geçmesi gerekecek.

Oysa insan yaratılış açısından gayet zayıf ve çevresine uymaya meyilli bir yapıdadır. Bu zaafını giderebilmesi için sonsuz bir kudrete dayanması ve bu sonsuz kudreti arkasında zahir ve yardımcı bulması gerekiyor.

Allah’ın sonsuz kudretini en kısa ve kolay yoldan kazanmanın vesilesi ise ihlastır. Çünkü ihlas direkt Allah ile bağ kurmak, O'nun rızasını her şeyden üstün ve değerli görmektir. İhlas bu anlamda bir iksir gibi oluyor. Hatta insan zafiyetini ihlas mayası ile mayalarsa, bu zafiyet onun için aşılmaz bir güce dönüşür. İhlas sayesinde zafiyetinde kudret, fakirliğinde de zenginlik oluşur.

İhlası dolayısı ile de sonsuz kudreti arkasına alan birisi hayra ulaşmakta ve hayrın önünde duran engelleri aşmakta zorlanmaz. İhlas bitmez tükenmez bir güçtür, bu gücün karşısında hiçbir nefsani ve beşeri güç duramaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 151
Word indir Pdf indir
Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...