"Nâmahrem yirmi erkeğin on sekizinin nazarından istiskal eder. Erkek ise, nâmahrem yüz kadından, ancak birisinden istiskal eder, bakmasından sıkılır." Açar mısınız, buradaki rakamlarla ilgili bir araştırma var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız burada tümevarım metodunu değil, tümden gelim metodunu kullanıyor. Yani insan fıtratı gerçeğinden hareketle bir genellemeye gidiyor ki, mantıkta buna "tümdengelim" deniliyor ve bu yol "tümevarım" metodundan daha sağlam daha etkili bir ispatlama yoludur.

Mesela, aynı özellikte aynı fıtratta ve aynı cinste olan bir kedinin miyavlama özelliği diğer aynı özellikte aynı fıtratta ve aynı cinste olan bütün kediler için de geçerlidir. Şayet bu genel hükmü kanıtlamak için yeryüzündeki bütün kedileri tek tek tutup test etmeye kalkarsak, bu sonuca ulaşmamız mümkün olmaz.

Erkeğin fıtratındaki bir özellik bütün erkeklerde de aynı olacağı için, bu noktadan hareketle genel bir hükme gitmek hem daha kolay hem de daha makuldür. Bu hükmün ispatı için ayrıca bir test ve istatistiğe gerek bulunmuyor.

Araştırma olursa iş biraz daha bilimsel bir zemine oturur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilyas26125
Cevabınız çok güzel ve ikna edici olmuş. Ayrıca okurken de keyif aldım ve biraz da tebessüm ettirdi. Teşekkürler
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...