"İnsanın, hususan Müslümanın tahassungâhı ve bir nevi cenneti ve küçük bir dünyası aile hayatıdır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"...İnsanın, hususan Müslümanın tahassungâhı ve bir nevi cenneti ve küçük bir dünyası aile hayatıdır..." (Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a)

İnsanın kendisine gelen tehlike ve saldırılardan korunması için, kale ve sığınaklara ihtiyacı vardır. İşte insanın maddi ve manevi her türlü sıkıntılardan kurtulması için de sağlam ve dindar bir aile yapısına ihtiyacı vardır. Kardeşler birbirlerine destek olur, eşler birbirlerine örtü ve elbise olur, anne ve baba da çocuklarına şefkatli kanatlarını geren bir koruyucu olur.

Ayette şöyle buyurulur:

“...Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz...” (Bakara, 2/187)

İnsan sosyal bir varlık olduğu için eğitimini, terbiyesini, hayata bakış açısını ilk etapta ailesinden alır ve geri kalan ömrü de ona göre şekillenir. Bu yüzden sağlam ve sağlıklı bir aile yapısı insan açısından hayati bir öneme sahiptir.

Üstadımız bu konuda şunları kaydeder:

"Ben bu seksen sene ömrümde, seksen bin zatlardan ders aldığım halde, kasem ediyorum ki, en esaslı ve sarsılmaz ve her vakit bana dersini tazeler gibi, merhum validemden aldığım telkinat ve manevi derslerdir ki, o dersler fıtratımda, âdeta maddi vücudumda çekirdekler hükmünde yerleşmiş. Sair derslerimin o çekirdekler üzerine bina edildiğini aynen görüyorum." (Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a)

Aile İslam inancı ve terbiyesi üzerine kurulmuş ise, o aile insan için hem dünya hayatı açısından hem de ahiret hayatı açısından sağlam bir sığınak, huzur veren bir cennet hükmüne geçer. Sağlam bir insan ve mümin sağlam ve sağlıklı bir aileden çıkar. Toplum bu tarz ailelerden müteşekkil ise, o toplum sağlam ve sağlıklı bir toplum demektir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- KADIN VE AİLE HAYATI.

- "Nev-i beşerin hayat-ı dünyeviyesinde en cemiyetli merkez ve en esaslı zemberek ve dünyevî saadet için bir cennet, bir melce bir tahassungâh ise, aile hayatıdır." Merkez ve zemberek ile izah eder misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...