"Nâr-ı beyza halinde ateşin bir derecesi var ki; harareti etrafına neşretmiyor ve etrafındaki harareti kendine celbettiği için, şu tarz bürudetle, etrafındaki su gibi mayi şeyleri incimad ettirip, manen bürudetiyle ihrak eder." Nâr-ı beyza nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Nâr-ı beyza"nın cehennemdeki Zemherir azabı olabilir.

Kadızade Ahmed Efendi buyuruyor ki:

"Cehennemde bir yere Zemherir denir, yani, soğuk cehennemdir. Soğukluğu pek şiddetlidir. Bir an dayanılmaz. Kâfirlere, bir soğuk bir sıcak, sonra soğuk sonra sıcak cehenneme atılarak, azap yapılacaktır."(1)

Cehennemde çok soğuk Zemherir azapları bulunduğu, Kimya-i Saadet ve Dürret-ül-Fahire kitabında da yazılıdır.

Buhari, Müslim, İbni Mace ve diğer hadis kitaplarında, yazın sıcaklığının sıcak cehennemin nefesinden, kışın soğukluğunun da (zemherir) cehennemin nefesinden olduğu bildiriliyor.(2)

Dipnotlar:

1) bk. Amentü Şerhi.
2) bk. Buharî, Mevâkît: 9, Müslim, Mesâcid: 185-187; Tirmizî, Cehennem: 9.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

bakiduman
sevgili abimiz,üstadımızın,hikmet-i tabiiyede nâr-ı beyza halinde ateşin bir derecesi var ki;cümledesinde geçen hikmet-i tabiiyedeki nar-ı beyza hakkında da bilği verirmisiniz.okulda okurken böyle bir ateşten hiç bizlere bahsedilmedi.merak ettim.binler selam.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Soğuk ateşin negatif bir derecesidir.Ateşin nasıl pozitif dereceleri varsa aynı şekilde eksi dereceleri de vardır ki buna burudet yani soğukluk deniyor.Ateşin pozitif derecesi yakarken eksi ve negatif  derecesi de dondurarak yakıyor.Üstatın beyaz ateş dediği nar-ı beyza ateşin eksi ve negatif mertebesinden ibarettir yani soğukluktur.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Eneskanaat
Yaklaşık -80 derece sıcaklığa sahip olan ve piyasada kuru buz olarak adlandırılan Karbondioksitin katı hali ele alındığında, 1 saniyeliğine soğukluk hissi verdikten sonra, eli yakmaya başlar. Bu da, soğuğun sıcak gibi yaktığını iyi bir şekilde göstermektedir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...