Küçük bir arının hayata mazhar oluşu ile dağdan daha zahir şekilde esmayı aksettirmesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayat, bütün kâinat fabrikasının çalışmasından hâsıl olan bir netice ve bir meyvedir. Bu yüzden hayat, kâinatın bir hulasası gibidir. Kâinatın umumunda azametli olarak tezahür eden; Allah’ın isim ve sıfatları, kâinattan hâsıl olan hayatta da okunaklı olarak tecellî eder. Yani bir arının hayatı; mâna itibari ile kâinata denktir.

Hayat öyle bir neticedir ki; bütün kâinat sisteminin çalışması ile teşekkül eder. Mesela; bir arının basit hayatının teşekkülü için güneş lazım, su lazım, toprak lazım, hava lazım, kâinatı meydana getiren ve istila eden bütün elementler lazım ve hakeza. Netice olarak arının vücud bulmasında bütün kâinatı ihata eden unsurlar lazımdır. İşte arı, üzerinde gösterdiği hayat sayesinde, Allah’ın isim ve sıfatlarına ayinedarlık ediyor.

Dağda hayat bulunmadığı için, sadece bulunduğu mekân ile alâkadardır. Ama arı, hayat sayesinde bütün kâinatla irtibatlıdır. Zira hayat, o kadar çok şartın bir araya toplanması ile teşekkül ediyor ki, bu şartlardan birisi sönse, hayat da söner.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

baybarshan
Maşallah,Barakallah,Eşşükrülillah...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...