"Nebatat ve hayvanat, mümaselet ve müşabehetleriyle beraber çok yerlerde intişarı, her tarafta bulunup tavattunları..." ifadesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mümaselet, birbirinin misli olmak, müşabehet ise birbirine benzemek demektir. Burada mümaselet aynı türün cinsleri ve aynı cinsin fertleri için kullanılmıştır. Müşabehet ise farklı türler arasındaki benzer cihetlere işaret eder.

Mesela, koyun bir canlı türüdür ve birçok cinsleri vardır. Ama hepsi koyun olmakta birbirinin mislidirler. Tümü aynı mahiyete sahiptirler, hepsinde aynı kanunlar hükmetmektedir. Bunları birbirinden ayrı düşünmek ve ayrı zatların eserleri kabul etmek mümkün değildir.

Keza, farklı türler arasında da birçok cihetle müşabehet yani benzerlik vardır. Mesela, koyun, deve, güvercin, balık gibi farklı türlerin hepsine de ikişer göz verilmiş ve bütün gözler o canlıların simalarında simetrik olarak yerleştirilmişlerdir.

Göz yapmak ancak Allah’a mahsus bir ilahi sanat olduğu gibi, bunları canlıların simalarında bu şekilde yerleştirmek de Allah’ın bir takdiridir. Ve ilahi kudret bütün gözleri bu takdirle yaratmıştır.

Farklı türlerde icra edilen bu ilahi sanatları birbirinden ayrı düşünmek, farklı ilahlara isnat etmek aklen mümkün değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...