"Nefse dense: 'Sana emir olunan şeylerle amel et! Niçin imtisal etmiyorsun?' O ise, imtisal etmeden, onun izanından en uzak bir şeye atlamakla başka meseleye intikal ettirir..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mesela nefse dense: 'Sana emrolunan şeylerle amel et! Niçin imtisal etmiyorsun?' O ise, imtisal etmeden, onun izanından en uzak bir şeye atlamakla başka meseleye intikal ettirir. Veya daire-i tevhidin en geniş cihetine varır ve der: 'Bunları bilmeye ve izan etmeye kuvvetim yetmez.' Halbuki nefsin, bu halinde ise, ilk dairelerde kendisine elzem ve onunla memur olan evamir-i teklifiyeye karşı temerrüd eden bir enaniyeti gizlenmektedir."(1)

Nefiste bencillik ve egodan gelen Allah’a kulluk ve itaat etmeye karşı bir direnç ve inat bulunuyor. Nefis bu inadını ve direncini de bazı boş bahane ve gerekçeleri ileri sürerek mazur göstermeye çalışıyor.

Burada bahsedilen bahanelerden birisi nefse "Allah’ın emrine itaat et." denildiğinde, bu teklifi boşa çıkarmak için geniş dairelerden mevzu açarak konuyu farklı alanlara çekmeye çalışır. Yani bir cihetle hedef şaşırtma taktiği uygular. Mesela, "Namaz kıl." denildiğinde "Bugün hava sisli ve kapalı, kıbleyi nasıl bulacağım." der. Bu bahanenin altında yatan gerçek sebep gizli egosudur.

Nefse "Ahiret var, hesap var!.." diye hatırlatıldığında hem "Ne malum?" hem de "Bunları bilmeye benim gücüm yetmez!.." diyerek geçiştirme taktiğini uygular. Aslında nefsin ibadete karşı olan bu direncinin gerçek nedeni ıslah edilmemiş enaniyetidir. Nefis enenin başı ezilmeden bu bahaneleri öne sürerek hep mazeret saymaya devam edecektir.

1) bk. Mesnevi-i Nuriye, (trc. Badıllı).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...