Block title
Block content

Nefsimizi Islah Etmeden Tebliğ Edemez miyiz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nefsin ıslah ve terbiye edilmesi bir süreçtir, zaman ister, gayret ister. Bu süreç içersinde "Ben nefsimi tam ıslah edemedim." diye, başkalarına anlatmayı bırakmak olmaz. Risale-i Nur'u okurken, "birinci muhatabım nefsim" diye niyet ederim, ama başkaların dinlemesi ve faydalanması, benim bu niyetime zarar veremez.

"Hem nefsimi ıslah etmiş olurum, hem de bir başkasına tebliğ etmiş olurum." Nur mesleğinde, tasavvufdaki gibi, nefsi tamamen öldürmek olmadığı için, nefis ile mücadele ve mücahede, ölene kadar devam ediyor. Onun için, mücadeleye sebat ile devam etmek, Risale-i Nur'la çok meşgul olmak, neticeye ulaştırır, kanaatindeyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Vbdestabe
efendimize sormuşlar ya resullah hakkı yapmadıgımız halde hakkı anlatalımmı evet cevabını vermiş. ama şuda gerçek eger hakiki anlamda talebe olmak istiyorsak anlattıklarımızı kendimizde göstermeliyizki tam anlamıyla tesir etsin. toplumda güvenilir saygın birinin sözüyla normal birinin sözleri karşılaştırdıgımızda normal olan daha dogruda olsa saygın güvenilir ve takva ve salih amel işleyenin daha ciddiye alınır. bundan dolayı ilimle mutlak amel etmek lazım.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...