Nur cemaati içerisinde, diyalog çalışması yapan bir birim veya yapı var mı? Üstad diyalog girişimini başlatan kişi midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nur cemaati içinde diyalog kurma ile ilgili özel bir yapı ya da birim bulunmuyor. Nur cemaati içinde diyalog üzerine kurulmuş bir istatistik de mevcut değil.

Nur cemaati, İslam’ı muhtaç gönüllere ulaştırmak için ilim, ikna, müspet hareket ve kavl-i leyyini esas alır, bizim diyalogdan kast ettiğimiz mana da budur. Diyaloga özel ve ayrı bir anlam yüklemiyoruz, şayet diyaloga Ehl-i sünnetin ruhuna uygun düşmeyen özel ve ayrı bir anlam yükleyen varsa, onlar zaten Nur cemaati içinden olamazlar.

Nur cemaati, neo-selefi İslami hareketler (El-Kaide, İŞİD) gibi bütün insanları düşman olarak görmüyor. İnsanlığı özellikle de Ehl-i kitabı insani ilişkilere açık ve ümmet-i davet olarak görüyor.

Üstadımızın diyalog sınırı şeriatın müsaade ettiği sınırlardır. Şeriatın sınırlarını aşan bir diyaloga (Mesela, Müslüman bir kız ile Hristiyan bir erkeğin evlenmesini normal görmek) Nur cemaatinin normal ve hoşgörü ile bakması mümkün değildir.

Nur cemaatinin ilim, ikna, müspet hareket ve kavl-i leyyin esaslarından oluşan diyalog prensibi sadece Ehl-i kitaba değil bütün insanlığadır. Çünkü bu asırda geçer akçe müspet hareket, kavl-i leyyin, ikna ve ilimdir; bunlar olmadan İslam’ın tebliğ edilmesi mümkün değildir.

Bu meseleyi çok fazla uzatmaya gerek yok, Nur cemaatinin diyalogdan anladığı şey yukarıda özetle ifade etmeye çalıştığımız gibi şeylerdir. Üstadımız bir papaza Risale-i Nur gönderirken, bu gayeler ile göndermiş, farklı ve sapkın bir diyalog anlayışı ile göndermemiştir. Bu ölçüleri aşan bir diyalog anlayışından da Nur cemaati sorumlu tutulamaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

Hristiyanlara yanınızdaki esasatı diniyeye bina edin deniyor bu ne demek. Dininizin esaslarında devam edin demek değilmi. Risalede böyle geçiyor. Üstad hristiyan dindarlara dost olmaya çalışıyorum diyor. Üstad dost olmaya çalışıyorum derse bilgisiz insanlar ne yapsın. Adam hristiyanlığa özenmezmi. üstadım dost oluyor deyip onların akımına girmezmi. Örneğin fetö yanlışlar yaparken baş ucunda risalede duruyordu kütüphanesinde. çıkıp bunun yanlışları risale-i nur cemaati tarafından sesli neden reddedilmedi. Veya edildi ben duymadım. Diyalog hususunda.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Fetö bizi bağlamaz ve biz onların yaptığı hatalara zamanında çok ikaz ettik.
Esasat-ı iman imanın altı şartıdır ve Hristiyanlarda bu altı esasa iman ederler. Ama esasların ayrıntılarında şirke giriyorlar sadece onları terk edip İslam tevhidine girmeleri gerekiyor. Mesela bir Hristiyan İslam olduğunda Allah'a olan imanında sadece şirk (Teslis inancı gibi) kısımları terk edecek köklü bir esasın değişmesi gerekmiyor. Çünkü esasları onlarda inkar etmiyorlar.
Siz bu dost kavramını tam anlamıyorsunuz ayette ehli kitabı batıl inançları açısından dost edinmeyin diyor. Yoksa ortak bir düşmana karşı ittifak kurmak ve o noktadan dost olmakta bir sakınca bulunmuyor. Mesela müşrikler Persleri sahabe de Bizansı tutuyor hatta Hazreti Ebubekir (ra) bir müşrik ile koyun karşılığında bahse bile giriyor. Bizansın Persleri yenmesinden sahabe o kadar sevinip mutlu oluyorlar ki müşrikler kahroluyorlar. Sahabe Bizansı ehli kitap olduğu için kendine Persden daha yakın hissediyor. Burada ki latif noktayı siz tam anlamadığınız için ısrarla ayını nokta üzerinde duruyorsunuz.
Ayrıca bir Müslümanın düşünerek ve kıyas yaparak Hristiyan ya da Yahudi olduğunu tarih göstermezken sizin misyonerliği en büyük bir tehlike gibi görmeniz evham ve mübalağadır.  Bulunduğunuz yerde Risale-i Nuru çok iyi bilen bir ağabey varsa onunla bu konuları etraflıca mütalaa edebilirsiniz.  

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Okudukça anlayacağım İNŞAALLAH. RİSALE-İ NURUN MAHİYETİ İŞLEVİNİ ANLAMAM LAZIM GALİBA. ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Dostluk kelimesi suistimal oluşturuyor gördüğümden ışte üstad dost görüyor demek dinlerinde kalabilirler deyip tebliğiden vaz geçirme hareketleri olur insanlara sıcak gösterilmeye çalışılır o din. yapılmıyor değil o yapı tarafından.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)

Bu kelimenin kullanılması neden di acaba dini literatürde kullanılmış mı. Çözmeye anlamaya çalışıyorum dost olmaya çalışıyorum kelimesi külliyatta nere denk geliyor nereyi tamir ediyor veya nasıl bir yere yerleşiyor bir bakış açısını görmek istiyorum. Aklımda din vicdanda bunu kabul edemiyorum Buralardan aldatılmış milletin dersi olarak. Diyalog din için çalışıyorum deyip aldatılmış. Bu yerler daha anlamlı açıklansa değilmi. Risale-i nurda vardır açıklaması belkide bulamıyorum. Çünki ayette dost olma var üstad o ayet dini yönden dost olmayın diyor biz dindar hrisriyanlarla doat olmaya çalişıyoruz dinsizliğe karşı diyor. Dinsizliğe karşı dost olunura ilişkin bir fetva gerekmiyor mu. Vu fetvayı kim verdi fetva nedir. Dayanak nedir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...