"Nur şakirtleri, hiç siyasete karışmadılar, hiçbir partiye girmediler. Çünkü iman, mal-ı umumidir. Her taifede muhtaçları ve sahipleri vardır..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Nur şakirtleri, hiç siyasete karışmadılar, hiçbir partiye girmediler. Çünkü iman, mal-ı umumidir. Her taifede muhtaçları ve sahipleri vardır. Tarafgirlik giremez. Yalnız küfre, zındıkaya, dalalete karşı cephe alır. Nur mesleğinde, müminlerin uhuvveti esastır." (Emirdağ Lahikası-I, 132. Mektup)

Siyasetin özellik ve mizacında, insanları kamplaştırıp birbirine düşman ve hasım yapmak ve ötekileştirip insanları zaman zaman birbirine kırdırmak vardır.

Oysa Nur cemaati, insanların düşünce ve inancı ne yönde olursa olsun, tamamını kurtarmayı hedefleyen bir iman hareketidir. Ötekileştirme, kamplaştırma, düşmanlaştırma, hizipleşme bu iman hareketinin özüne ve amacına uygun değildir.

Bu sebeple Nur ile topuz yani bir siyasi parti ile Nur cemaati de özdeşleşemez, et ile tırnak gibi bir arada olamaz, olmamalıdır. Fakat Üstadımızın da yaptığı gibi din, vatan ve millet namına bir partiye destek vermek, particilik veya siyaset yapmak değildir.

"İman dersi için gelenlere tarafgirlik nazarıyla bakılmaz. Dost-düşman, derste farketmez. Halbuki siyaset tarafgirliği, bu mânâyı zedeler, ihlâs kırılır." (Emirdağ Lâhikası-II, 30.Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...